Stopa wahliwa GN 20 – jedyna na świecie stopa spełniająca nowe normy higieniczne

artykułyNowościstopy pod maszyny

Nowość Elesa+Ganter

Stopa wahliwa GN 20 (Rys.1) jest pierwszym, wprowadzonym do oferty Elesa+Ganter produktem określanym oznaczeniem „Hygienic Design”. Produkty z tej linii są rekomendowane do zastosowań, spełniających najwyższe wymagania higieniczne, stawiane przez producentów branży medycznej, farmaceutycznej lub chemicznej. Unikalna konstrukcja zapewnia nowej stopie najwyższy stopień higieniczności, minimalizując możliwość gromadzenia się zanieczyszczeń i namnażania bakterii.

Stopa wahliwa higieniczna GN 20Rys.1 Stopa higieniczna GN 20

W przemyśle spożywczym, technologii medycznej oraz w przemyśle farmaceutycznym bezpieczeństwo produktów i ochrona konsumentów ma kluczowe znaczenie.

Ze względu na swoje specyficzne właściwości, standardowe elementy o konstrukcji higienicznej mogą pomagać w produkcji w tych delikatnych obszarach i ułatwiać wytwarzanie produktów o długim okresie przechowywania, które nie zawierają konserwantów.

Higieniczne stopy wahliwe GN 20 są jedynym produktem tego typu obecnym na rynku, certyfikowanym przez European Hygienic Engineering & Design Group i spełniającym najnowsze, surowe normy higieniczne.

Obejrzyj film przedstawiający testy laboratoryjne stopy GN 20

Stopa GN 20 została przebadana przez niezależną jednostkę certyfikującą i dla wersji z możliwością kotwienia (GN 20-B) otrzymała aktualny certyfikat EHEDG (European Hygienic Engineering & Design Group) oraz 3-A (Sanitary Standard Inc. for US).

Konstrukcja stopy GN 20 była od samego początku projektowana z myślą o spełnieniu wszelkich wymagań prawnych, stawianych konstrukcjom higienicznym, a w szczególności:

  • Maszyny dla przemysłu spożywczego EN 1672-2:2009
  • Dyrektywa maszynowa 2006/42/EC
  • Wymagania projektowe dotyczące higieny maszyn zgodnie z DIN EN ISO 14519:2008-07
  • Ogólne zasady projektowania maszyn dla przemysłu spożywczego DIN EN 1672:2009-07

Stopa składa się z trzech podstawowych elementów, tj.: pełna, toczona podstawa, trzpień gwintowany, oraz tuleja osłaniająca gwint. Wszystkie zostały wykonane ze stali nierdzewnej AISI 304. Kształt elementów zaprojektowano w taki sposób, aby nie posiadały potencjalnych miejsc gromadzenia się zanieczyszczeń i bakterii, tj. ostrych załamań krawędzi lub wgłębień, które utrudniałyby swobodne spływanie wody podczas mycia stopy. Czynnikiem wpływającym na efektywność czyszczenia stopy (Rys.2) jest również bardzo niska chropowatość powierzchni (poniżej 0,8 µm).

Efektywność czyszczenia dla stopy GN 20

Rys 2. Efektywność czyszczenia dla stopy GN 20 – Ra<0,8 µm

Wszelkie newralgiczne połączenia elementów konstrukcji stopy, zostały uzbrojone w specjalne uszczelnienia, zgodne z rygorystycznymi wymaganiami FDA (Food and Drug Administration).

Uszczelnienia dla stopy GN 20

Rys. 3 Uszczelnienia dla stopy GN 20

Każda pojedyncza stopa posiada dwa uszczelnienia statyczne oraz dwa uszczelnienia ruchome (Rys.3).

Uszczelnienia statyczne to:

  • pierścień uszczelniający na tulei gwintowanej wykonany z NBR, odpowiedzialny za uszczelnienie pomiędzy stopą a konstrukcją maszyny;
  • uszczelnienie dolne w postaci pierścienia z silikonu, które chroni podstawę przed wnikaniem zanieczyszczeń pod stopę.

Uszczelnienia ruchome to:

  • zgarniacz wewnątrz tulei regulacyjnej wykonany z TPU, zabezpieczający i czyszczący śrubę podczas regulacji tuleją;
  • uszczelnienie przegubu wykonane z H-NBR, uszczelniające połączenie trzpienia z podstawą stopy.

Nieodzownym elementem utrzymania elementów konstrukcji maszyn użytkowanych w środowiskach higienicznych jest ich regularne mycie. Nowa stopa GN 20, dzięki oryginalnej konstrukcji ELESA+GANTER, najwyższej jakości materiałom, niskiej chropowatości powierzchni oraz specjalnej konstrukcji uszczelnieniom, redukuje czas mycia o 25% względem innych, dotychczas dostępnych na rynku konstrukcji. Niesie to za sobą znaczne oszczędności w trakcie eksploatacji, nie tylko w odniesieniu do czasu mycia, ale i wody oraz środków czyszczących.

Linię produktów higienicznych (Hygienic Design) w najbliższej przyszłości uzupełnią kolejne elementy, takie jak: pokrętła, uchwyty, gałki, dźwignie zaciskowe. Produkty te będą spełniały najwyższe standardy i oczekiwania branż, w których zachowanie higieny jest kwestią priorytetową.

Redakcja: Elesa+Ganter Polska

Informacje o pełnej ofercie ELESA + GANTER znajdują się na stronie: www.elesa-ganter.pl

Jeśli nie posiadasz katalogu w wersji papierowej – zamów

Kontakt

Centrala: +48 22 737 70 47

Pomoc techniczna: +48 887 420 800

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Jak skutecznie zatrzasnąć drzwi lub pokrywę maszyny
Uchwyty z rękojeścią składaną w wersji „CLEAN” – seria MPE oraz MPR

Najnowsze artykuły

Menu