Stopy wahliwe GN 36 i GN 37, przenoszące obciążenie do 25 ton na 1 stopę!

artykułyNowościstopy pod maszyny

Stopy wahliwe ELESA+GANTER to elementy umożliwiające posadowienie i wypoziomowanie wszelkiego typu maszyn i urządzeń. Różnorodność zastosowań i środowisk pracy powoduje, że ta grupa produktów nieustannie się rozwija.

W branży przemysłowej bardzo często istnieje potrzeba posadowienia ciężkich maszyn z zachowaniem możliwości regulacji wysokości. Jednak dostępne na rynku stopy wahliwe, w wielu przypadkach przenoszą obciążenia tylko do kilku ton. Firma Elesa+Ganter wyszła naprzeciw oczekiwaniom klientów i stworzyła stopę do wyjątkowo ciężkich zatasowań.

Nowe stopy GN 36 oraz GN 37 (rys. 1), które zostały zaprojektowane do posadowienia konstrukcji o wielkich gabarytach i wadze są w stanie przenieść obciążenie nawet do 25 ton na 1 stopę!

Rys. 1. Stopy wahliwe  GN 36 oraz GN 37

Konstrukcja stopy jest rozłączna tzn., że szpilka nie jest trwale połączona z podstawą. Rozwiązanie to uniemożliwia uszkodzenia talerzyka podczas transportu, gdzie w przypadku ciężkich maszyn taka sytuacja jest bardzo prawdopodobna.

Miejsce styku szpilki z podstawą przenosi obciążenie na talerzyk poprzez wypłaszczoną powierzchnię sferyczną (rys. 2), a nie klasyczne połączenie kulowe. Powierzchnia styku jest większa i stabilniejsza niż w przypadku kuli. Trzeba jednak pamiętać, aby nie przekraczać kąta 3o wychylenia szpilki względem podstawy.

Rys. 2 Miejsce styku szpilki z podstawą

Nowe stopy charakteryzują się solidną konstrukcją oraz dużą ilością wariantów wykonania oraz typoszeregiem szpilek od rozmiaru M20x1,5 aż do M42x2. Podstawy stóp są wykonywane są ze stali pokrytej żywicą epoksydową w kolorze RAL 9005. Szpilki gwintowane oraz nakrętki są wykonane ze stali ocynkowanej.

Stopy GN 36, GN 37 występują w 3 wariantach wykonania podstawy:

Typy (podstawy)

  • Typ A: bez podkładki antypoślizgowej
  • Typ B: z podkładką antypoślizgową, twardość 85±5 wg skali Shore A
  • Typ C: z O-ringiem, twardość ≈ 70 wg skali Shore A

Rys. 3 Typy podstaw

Typ B z podkładką antypoślizgową zapobiega przesuwaniu się na boki, chroni delikatne powierzchnie i tłumi drgania oraz uderzenia.

Typ C z O-ringiem zapewnia uszczelnienie z podłożem, by uniemożliwić gromadzenie się brudu.

Stopy GN 37 zostały wyposażone w dodatkowy otwór, pozwalający na zakotwienie maszyny do podłoża (Rys. 4). Otwór jest przeprowadzony centralnie w osi śruby, co znacznie ułatwia kotwienie. Dodatkowo, taki sposób mocowania blokuje stopę w ustawionym położeniu, co zabezpiecza maszynę przed zmianą pozycji. Może być to szczególnie istotne przy dużych drganiach lub w przypadku posadowienia maszyn, posiadających podzespoły robocze, których ruch może powodować przemieszczanie całej maszyny.

Rys. 4 Przykładowy montaż stopy  GN 37

Podstawy do wyżej opisanych stóp są dostępne w sprzedaży osobno i mają oznaczenie GN 36.1 i GN 37.1 (rys. 5). Dzięki temu istnieje możliwość  stworzenia innych, nietypowych stóp, których śruby muszą być jedynie dopasowane do podstaw kształtem powierzchni sferycznej. Podstawy występują w wersjach o średnicy od 80 do 200 mm

Rys. 5 Podstawy stóp GN 36.1 oraz GN 37.1

Redakcja: Elesa+Ganter Polska

Informacje o pełnej ofercie produktowej znajdują się w katalogu:

Katalog podstawowy 048 (wersja polskojęzyczna)

lub na stronie: www.elesa-ganter.pl

Jeśli nie posiadasz katalogu – zamów!

Kontakt:

Centrala: +48 22 737 70 47

Pomoc techniczna: +48 887 050 300

 

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Patrol na kółkach
NOWOŚĆ! Nakrętki NSF i śruby pociągowe NSL do tworzenia układu zmiany ruchu obrotowego na ruch liniowy

Najnowsze artykuły

Menu