Jak stworzyć pokrętło z podziałką?

artykułypokrętłaPorady techniczne

Pokrętła są elementami, którymi zastępujemy śrubę lub nakrętkę, chcąc ją dokręcać ręką zamiast klucza. Jednak często zdarza się tak, że pokrętłem nie chcemy dokręcać, a obracać. Z taką sytuacją mamy do czynienia w różnego rodzaju mechanizmach regulacyjnych, w których pełni ono rolę elementu sterującego, a nie dociskowego. Podczas regulacji pojawia się też często potrzeba precyzyjnego ustalenia pozycji, czemu zazwyczaj służy podziałka.

Szlifierka kłowa SZK firmy Avalon

Szlifierka kłowa SZK firmy Avalon

Pokrętła z podziałką dają możliwość ręcznego obracania wałkiem regulacyjnym, a jednocześnie odczytu położenia lub precyzyjnego doregulowania w oparciu o naniesioną na obwodzie pokrętła podziałkę. W grupie Elementów Sterujących Elesa+Ganter znajdziemy wiele standardowych modeli takich pokręteł, istnieje jednak łatwy sposób na stworzenie własnego, najbardziej dopasowanego rozwiązania. Jak to zrobić?

Przykładowe grawerowanie krawędzi

Przykładowe grawerowanie pokręteł

Zaczynamy od określenia odpowiedniego kształtu, wielkości i sposobu mocowania pokrętła. Tutaj bazą może być jedno ze standardowych pokręteł sterujących Elesa+Ganter w wykonaniu bez skali. Możemy też zmodyfikować kształt wybranego modelu specjalnie dla Ciebie.

Drugim krokiem jest określenie potrzebnej podziałki z uwzględnieniem takich parametrów jak:

– typ skali,

– ilość działek,

– orientacja cyfr,

– kierunek przyrostu wartości,

– odpowiednia grafika itp.

Następnie na podstawie poniższego grafu można dokonać opisu parametrów podziałki naszego pokrętła można dokonać na bazie poniższego grafu.

Skale mogą być grawerowane laserowo na gładkich powierzchniach pokręteł sterujących, pierścieni skalowych i innych elementach z wysoką precyzją i doskonałą czytelnością.

Grawerowania

Jeśli samo pokrętło udało się wybrać ze standardowych modeli Elesa+Ganter, wykonanie ze specjalną skalą dostępne będzie już od 1 sztuki. W przypadku wykonania specjalnego samego pokrętła ilość minimalna zależeć będzie od stopnia modyfikacji.

W procesie doboru pokrętła ze skalą pomogą również Doradcy Techniczni Elesa+Ganter.

Link do grupy elementów sterujących Elesa+Ganter znajduje się poniżej:

https://www.elesa-ganter.pl/produkty/elementy-sterujace

 

Redakcja: Elesa+Ganter Polska

Informacje o pełnej ofercie produktowej znajdują się w katalogu:

Katalog podstawowy 038 (wersja polskojęzyczna)

lub na stronie: www.elesa-ganter.pl

Jeśli nie posiadasz katalogu – zamów!

Kontakt:

Centrala: +48 22 737 70 47

Pomoc techniczna: +48 885 020 800

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Tags: ,
Latający bolid
Koła ręczne bezpieczne – seria VDN.FP+I+ST

Najnowsze artykuły

Menu