Superwydajna turbina

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

Poszukiwanie alternatywnych źródeł zasilania ma na celu nie tylko znalezienie nowych sposobów na pozyskiwanie energii, ale również ma stworzyć urządzenie, które poza wydajnością będzie funkcjonalne. I taki wynalazek stworzyli inżynierowie z GE Global Research. Opracowali nowy rodzaj turbiny parowej.


Źródło: YouTube/ARTICLES-TUBE

Wyróżnia ją przede wszystkim rozmiar. Jest niewiele większa od komputerów stacjonarnych, ale jednocześnie jest bardzo wydajna. Urządzenie jest wyposażone w minirotor, który napędzamy za pomocą dwutlenku węgla ściśniętego i podgrzanego do stanu krytycznego, gdzie zanika granica w gęstości substancji w stanie ciekłym a gazowym. Pozwala to na maksymalne przekształcenie powstałego ciepła w energię elektryczną. Ponadto turbina jest bardzo łatwa i precyzyjna w obsłudze i sterowaniu. Powstały prototyp pozwala na wygenerowanie około 10 MW energii, ale trwają już prace nad turbiną mogącą wytworzyć 500 MW czyli tyle, żeby zasilić miasto. Testy mają się rozpocząć jeszcze w tym roku.

Źródło: https://www.technologyreview.com/ | zdjęcie: YouTube/ARTICLES-TUBE  za GE Global Research

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Tags: ,
WOD-KAN 2016
Niewidzialny pociąg???

Najnowsze artykuły

Menu