Systemy ustalające (blokujące) w specjalistycznych paletach transportowych oraz stojakach magazynowych – case study firmy CAD – MAG Sp. z o.o.

artykułypokrętłaPorady technicznetrzpienie

Firma CAD-MAG Sp. z o.o. to przedsiębiorstwo wielobranżowe zajmujące się projektowaniem oraz kompleksowym wykonawstwem konstrukcji stalowych. Zajmuje się wytwarzaniem wysokiej jakości palet oraz stojaków transportowych dla branży kolejowej oraz automotive.

Produkcja specjalistycznych opakowań dedykowanych, wymaga od producentów stworzenia rozwiązań kompletnych i w pełni funkcjonalnych. Opakowania stalowe muszą być wyposażone we wszystkie niezbędne elementy, których celem jest zabezpieczenie transportowanego ładunku.

Firma CAD-MAG Sp. z o.o. realizując swoje projekty stosuje standardowe elementy maszyn produkowane i dostarczane przez Elesa+Ganter Sp. z o.o. W ramach współpracy pomiędzy firmami powstaje wiele ciekawych projektów np. stojak odkładczy (bufor produkcji) dachów pojazdów szynowych (rys. 1). Słupy są osadzane parami w rzędzie tworząc w całości regał o powierzchni odkładczej 16m x 2m.

Dachy są odkładane na poszczególnych poziomach. Aby umożliwić podjęcie dachu z kolejnego poziomu konieczny jest demontaż półki, zabezpieczanej przed wypięciem trzpieniem ustalającym Elesa+Ganter serii GN 612.8 (rys. 2). Gwintowany korpus zastosowanego trzpienia to odporny na korozję odlew cynku. Obrót dźwigni o 180° powoduje wycofanie trzpienia a specjalne nacięcie w korpusie umożliwia bezpieczne pozycjonowanie go w pozycji odwiedzionej.

Stojak odkładaczy (bufor produkcji) dachów pojazdów szynowych

Rys. 1: Stojak odkładczy (bufor produkcji) dachów pojazdów szynowych

Trzpień ustalający serii GN 612.8

Rys. 2: Trzpień ustalający serii GN 612.8

Baner zapisz się na newsletter
www.elesa-ganter.pl

Kolejna aplikacja, w której firma CAD-MAG Sp. z o.o. stosuje elementy Elesa+Ganter to paleta do transportu dyfuzorów klimatyzacji (rys. 3). Konstrukcja palety umożliwia transport detali na dwóch poziomach. Na poziomie pierwszym, transportowany jest jeden duży dyfuzor, natomiast na poziomie drugim (dolnym) dwa mniejsze dyfuzory zabezpieczane „furtką” z profili. Z jednej strony furtka posiada zawias umożliwiający otwarcie, natomiast z drugiej strony został zastosowany trzpień serii GN 717-NI (rys. 4), umożliwiający jej szybkie zablokowanie. Zastosowany trzpień jest wykonany w całości ze stali nierdzewnej, a jego prosta konstrukcja powoduje, że idealnie sprawdza się w aplikacjach niewymagających dokładnego pozycjonowania.

Paleta do transportu dyfuzorów klimatyzacji

Paleta do transportu dyfuzorów klimatyzacji

Rys. 3: Paleta do transportu dyfuzorów klimatyzacji

Trzpień ustalający serii GN 717-NI

Rys. 4: Trzpień ustalający serii GN 717-NI

Ciekawym projektem firmy CAD-MAG Sp. z o.o. jest stojak do drzwi pojazdów szynowych (lokomotywy) – rys. 5. Drzwi odkładane są na gniazdach piankowych (twarda piana techniczna nierysująca), a następnie zabezpieczane przed wyjęciem/wypadnięciem (w czasie transportu) specjalnie zaprojektowanymi łapami. Blokady są dociskane do drzwi za pomocą pokręteł serii VTL-B (rys. 6). Odbezpieczenie polega na odkręceniu pokręteł i odchyleniu łapy od powierzchni drzwi. Zastosowane pokrętła wykonywane są ze wzmocnionego włóknami szklanymi technopolimeru na bazie poliamidu (PA) i posiadają mosiężne wtopki gwintowane. Korpus pokrętła o długim stożku został zaprojektowany specjalnie do mocowania elementów w trudno dostępnych miejscach.

Stojak do drzwi pojazdów szynowych (lokomotywy)
Stojak do drzwi pojazdów szynowych (lokomotywy)

Rys. 5: Stojak do drzwi pojazdów szynowych (lokomotywy)

Pokrętła zaciskowe serii VTL-B

Rys. 6: Pokrętła zaciskowe serii VTL-B

Dzięki zastosowaniu standardowych elementów maszyn zostały spełnione założenia i wymogi kilku projektów. Dzięki bliskiej współpracy z Elesa+Ganter firma CAD-MAG ograniczyła konieczność wykonywania detali we własnym zakresie, zyskując oszczędności zarówno w sferze finansowej, jak i czasie pracy.

Linki do stron katalogowych opisywanych produktów znajdują się poniżej:

Redakcja: Elesa+Ganter Polska

Informacje o pełnej ofercie produktowej znajdują się w katalogu:

Katalog podstawowy 048 (wersja polskojęzyczna)

lub na stronie: www.elesa-ganter.pl

Jeśli nie posiadasz katalogu – zamów!

 Kontakt:

Centrala: +48 22 737 70 47

Pomoc techniczna: +48 885 020 800

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Europejskie sztuczne słońce
Wszystko o odpowietrzaniu zbiorników – część 1. Korki ze swobodnym przepływem powietrza.

Najnowsze artykuły

Menu