Sztuczne mięśnie dla maszyn

artykułyBez kategorii

Inżynierowie z Uniwersytetu Kolorado stworzyli sztuczne mięśnie, które są wstanie unieść aż dwustukrotność własnej wagi. Wynalazek, który może być  wykorzystywany w konstrukcjach różnego typu robotów, nazwano HASEL.

Źródło: YouTube/CU Engineering

Sztuczne mięśnie składają się z plastikowych pojemników wypełnionych płynem izolującym. Na końcach pojemników umieszczone są elektrody. Płyn pełni funkcję leczniczą dla uszkodzonego mięśnia. W przypadku uszkodzenia konstrukcji i powstania ubytku płyn, którym może być nawet zwykły olej rzepakowy, wypełni uszkodzoną przestrzeń. Po podłączeniu prądu elektrody przyciągają się do siebie powodując skurcz sztucznego mięśnia.

Na tle innych tego typu wynalazków mięśnie HASEL wyróżniają się dużą delikatnością. Twórcy uważają, że przy ich  pomocy będzie można podnosić owoce bez ich uszkodzenia. Wielką zaletą jest również koszt produkcji wynalazku. Uzbrojenie robota w mięśnie HASEL będzie kosztować zaledwie 10 centów.

Źródło: newsweek.com | Ilustracja: YouTube/CU Engineering

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Autonomiczny tramwaj na kołach
Dron ciężarowy

Najnowsze artykuły

Menu