Sztuczne słońce rozbłyśnie w Chinach

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

Chińscy inżynierowie kończą pracę nad sztucznym słońcem. Pokaźne urządzenie o nazwie HL-2M jest przygotowywane w Chinach od miesięcy i niebawem ma być gotowe do pierwszych testów. Wynalazek nie jest niczym innym jak reaktorem fuzji jądrowej.

Źródło: YouTube/CGTN

Jeżeli projekt się powiedzie, to wynalazek pozwoli na uzyskiwanie dużych nadwyżek energetycznych bez potrzeby produkowania jej z paliw kopalnych. Tego typu reaktory będą również znacznie wydajniejsze niż obecne sposoby pozyskiwania energii odnawialnej. Co więcej, będzie to energia w pełni przyjazna dla środowiska naturalnego. Naukowcy za pomocą HL-2M chcą stworzyć i utrzymać plazmę o temperaturze 200 milionów stopni Celsjusza. W reaktorze ma zajść proces łączenia jąder atomowych dwóch lekkich pierwiastków, a w efekcie otrzymamy jeden pierwiastek ciężki. Podczas takiego procesu wydzielane są ogromnie ilości energii. Testy reaktora maja ruszyć jeszcze w tym roku.

Źródło: www.intelligentliving.co | Ilustracja: PIxabay/geralt

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Kwantowy radar
Marsjański Dron

Najnowsze artykuły

Menu