Sztuczny Batman

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

Sześciocalowy samolot szpiegowski wzorowany na nietoperzu będzie mógł zbierać dane dotyczące obrazów, dźwięków i zapachów na terenach miejskich, gdzie toczą sie walki i na żywo przekazywać te informacje wojsku.

Taki jest przynajmniej pomysł U.S. Armii, która przyznała pięcioletnie stypendium wysokości 10 milionów dolarów Uniwersytetowi w Michigan, którego naukowcy mają opracować prototyp takiego urządzenia. Badacze skupią się na mikroelektronice niezbędnej w tym samolocie: wynalezieniu odpowiednich czujników, narzędzi służących do komunikacji i baterii dla tego miniaturowego urządzenia powietrznego.

Potrzebne będą miniaturowe kamery stereo, zestaw mini głośników, małe wykrywacze promieniowania i trujących gazów, jak też mikroradar o niewielkiej mocy, który pozwoli urządzeniu na poruszanie się w ciemnościach. Niewielka litowa bateria ma być zasilana energią słoneczną, jak też wiatrem i wszelkiego rodzaju wibracjami.

Jak mówią naukowcy większość z niezbędnych elementów to na razie tylko ogólne koncepcje, stanowiące kolejną generację urządzeń, którymi dysponujemy współcześnie, jednak wierzą w to, że ogólne plany już wkrótce staną się namacalną rzeczywistością.

Źródło: http://www.theengineer.co.uk/

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Nowy materiał opakowań?
Koła pokrętne nierdzewne, INOX

Najnowsze artykuły

Menu