Trąba słonia inspiruje naukowców to innowacyjnych rozwiązań

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

Trąba słonia stała się inspiracją dla naukowców pracujących nad modelem sztucznej ręki. Zazwyczaj takie modele są kosztowne i niebezpieczne w przypadku awarii technicznej, nowy projekt oparty jest o lekką konstrukcję, wytrzymałą na duże obciążenia, ale jednocześnie pozwalającą na precyzyjne operacje, jak w przypadku trąby słonia.

Jej „mięśnie” to mały silnik elektryczny, wałek napędowy i przewód, który łączy dwie poruszające się części. Gdy wałek się obraca przewód owija się wokół niego w dwóch kierunkach tworząc coś na kształt podwójnej helisy, stąd nazwa DOHELIX. Do skonstruowania mechanizmu wykorzystano elastyczne i bardzo wytrzymałe materiały, dzięki czemu DOHELIX jest tańszy i lepiej wykorzystuje energię niż system przekładni. Można go stosować zarówno w mikro, jak i makroskali(dźwigi portowe). Sztuczna konstrukcja składa się z dziesięciu mięśni DOHELIX, dzięki czemu jest tak elastyczna jak ludzka ręka. Można ją wykorzystać w rehabilitacji lub do budowy protez.

Źródło: www.sciencedaily.com

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Robot nauczy się, rozpozna i przyniesie
Czy wiesz, że: SUPER – Technopolimery – nowe perspektywy rozwoju standardowych elementów maszyn

Najnowsze artykuły

Menu