Autonomiczny tramwaj na kołach

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

Władze miasta Zhuzhou wprowadziły w właśnie w życie ciekawy projekt –  tramwaj poruszający się po wirtualnych szynach. Urządzenie przemieszcza się na kołach jak autobus, ale jego trasę wytyczają czujniki ukryte pod asfaltem.


Źródło: YouTube/New China TV

Pojazd nazwano Autonomus Rapid Transit w skrócie ART. Jak wskazuje nazwa, tramwaj mógłby poruszać się samodzielnie bez pomocy maszynisty. Jak jednak wiemy, współczesne maszyny nie są w stanie zastąpić człowieka w każdej sytuacji, dlatego na razie ART też nie zostanie wypuszczony na ulice miast bez odpowiedniego nadzworu. Maszynista może w razie potrzeby samodzielnie sterować trasą 30 metrowego składu. Tramwaj może pomieścić w środku blisko 300 osób, a maksymalna prędkość pojazdu to 70 km/h. ART zasilany jest akumulatorami pozwalającymi na przemierzenie 25 kilometrów trasy. Co ciekawe ich ładowanie zajmuje zaledwie 10 minut. Koszt budowy jednego składu to niecałe 10 milionów złotych. Pierwszy z nich już jeździ w Zhuzou. Niedługo maja do niego dołączyć kolejne.

Źródło: www.dailymail.co.uk | Ilustracja: pl.freeimages.com /Witek Burkiewicz

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Samobieżny sklep
Sztuczne mięśnie dla maszyn

Najnowsze artykuły

Menu