Trzpienie blokujące w wykonaniu bezpiecznym (na klucz)

artykułytrzpienie

Firma GANTER wprowadziła do standardowej oferty trzpienie blokujące GN 816. Produkowane są one w dwóch wykonaniach, normalnie zamkniętym oraz normalnie otwartym. Każdy z nich dostępny jest w wariancie z gałką lub specjalnym kluczem.

 

Trzpienie blokujące w wykonaniu bezpiecznym

Rys.: trzpienie blokujące bezpieczne

Trzpienie blokujące GN 816 w wykonaniu normalnym (normalnie zamknięte) posiada standardowo wysuniętą szpilkę blokującą. Wysprzęglenie trzpienia realizowane jest poprzez jej odciągnięcie, a blokowanie poprzez obrót o 900.

W wykonaniu GN 816.1 (normalnie otwartym) działanie mechanizmu jest odwrócone.

Standardowo odwiedzioną szpilkę zasprzęgla się poprzez wciśnięcie, po czym blokuje się ją w tej pozycji poprzez obrót o 900.

W obu przypadkach szpilka w pozycji nominalnej (bazowej) utrzymywana jest przez sprężynę, której siłę należy pokonać odpowiednio przy odciąganiu bądź wciskaniu szpilki.

Specjalnie zaprojektowany kształt rowka prowadzącego zabezpiecza trzpienie blokujące w pozycji zablokowanej przed przypadkowym jego odblokowaniem.

Rys.: trzpienie blokujące – schemat działania

Kompletny trzpień składa się z:

  • nagwintowanego korpusu stalowego, ocynkowanego i chromianowanego,
  • szpilki blokującej i sprężyny dociskowej wykonanych ze stali nierdzewnej,
  • oraz zależnie od wariantu wykonania:
    • czarnej, niedemontowalnej gałki (grzybka) przy GN 816
    • bądź czarnego klucza i osłony korpusu przy GN 816.1 – wykonanych z technopolimeru na bazie poliamidu.

Wariant blokowany za pomocą klucza (GN 816-10 lub GN 816.1-10) stosowany jest w środowiskach wymagających większego stopnia zabezpieczenia elementów wzajemnie blokowanych poprzez ograniczenie dostępu osób je obsługujących. Do przestrzeni takich należą wszelkiego typu „miejsca publiczne”: hale fabryk, stadiony sportowe, sale koncertowe, ogrody, namioty itp.

Dodatkowym, bardzo istotnym przy większości aplikacji, atutem trzpieni blokujących serii GN 816 jest ich wysoka odporność na działanie czynników atmosferycznych wynikająca z materiałów użytych do ich budowy.

Informacje o firmie ELESA+GANTER Polska oraz pełna oferta produktów dostępne są na stronie www.elesa-ganter.pl

Autor: Krzysztof Stutko
Redakcja: Elesa+Ganter Polska

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Tags: ,
Sztuczne serce dla naukowców
Pneumatyczne dociski mocujące firmy MISATI

Najnowsze artykuły

Menu