Trzpienie montażowe z zamkiem – seria GN 314

artykułyNowościtrzpienie

Podstawowym zadaniem trzpieni montażowych jest stworzenie szybkiego, niezawodnego połączenia oraz ustalenie i zablokowanie w określonej pozycji łączonych elementów. Wiele aplikacji wymaga jednak zastosowania dodatkowych zabezpieczeń, które ze względu na ryzyko zagrożenia zdrowia lub życia, mają uniemożliwić osobom postronnym ściągnięcie blokady.

Rys. 1. Trzpień ustalający zamykany na klucz GN 314

W tym celu Elesa+Ganter wprowadziła do swojej oferty nowe, zamykane na klucz trzpienie montażowe GN 314 ze stali nierdzewnej (rys. 1). Na pierwszy rzut oka konstrukcja trzpieni montażowych wydaje się być prosta i trudna do zmodernizowania. Jednak Elesa+Ganter konsekwentnie udowadnia, że ​​ten typ standardowych elementów można ulepszać na wiele sposobów. Przykładem są niedawno wprowadzone warianty trzpieni montażowych: GN 124.1 z blokadą magnetyczną, bezprzyciskowe GN 124.2, oraz GN 113.11 i GN 113.12, które doskonale sprawdzą się w niewielkich przestrzeniach. Jest to możliwe, dzięki asymetrycznemu uchwytowi w kształcie litery L (rys. 2). W przypadku dwóch ostatnich, naciśnięcie przycisku w uchwycie odblokowuje dwie kulki na końcu szpilki, umożliwiając zwolnienie blokady.

Rys. 2. Różne konstrukcje trzpieni montażowych na przykładzie GN 124.1, GN 124.2 oraz GN 113.12

Konstrukcja trzpienia GN 314 pozwoliła zrezygnować z przycisku i uchwyt pozostał jednoczęściowy. Jednak zawiera w sobie niezwykle cenną funkcję przydatną w wielu zastosowaniach tj. znajduje się w nim gniazdo zamka patentowego, który pozwala na bezpieczne zablokowanie mechanizmu. Ta funkcja jest szczególnie istotna w aplikacjach, w których demontaż musi odbywać się w kontrolowanych warunkach. Za pomocą zamykanych trzpieni montażowych można, bez użycia narzędzi, zabezpieczyć dostęp do konstrukcji różnego rodzaju:

  • platform,
  • scen,
  • stojaków,
  • ścianek projekcyjnych,
  • zestawów głośnikowych,
  • sprzętu estradowego i oświetleniowego
  • demontowanych i przezbrajanych elementów na liniach produkcyjnych i w przyrządach (rys. 3).

Zastosowanie stali nierdzewnej w gatunku AISI 303 sprawia, że trzpienie GN 314 są odporne na korozję atmosferyczną, dzięki czemu mogą być stosowane na zewnątrz.

Rys. 3. Przykład montażu trzpieni GN 314

Sama zasada działania jest bardzo łatwa do wyjaśnienia: obrót klucza o 180° powoduje obrót wewnętrznego wałka, który obraca krzywkę w końcówce sworznia. Powoduje to wypchnięcie kołka zabezpieczającego przez otwór z boku szpilki. Wyciągnięcie klucza unieruchamia kołek i zapobiega nieuprawnionemu wyjęciu trzpienia montażowego. GN 314 jest dostarczany zawsze z dwoma kluczami. Klucz patentowy można wyjąć w obu położeniach krańcowych. Zamek typu SC umożliwia obsługę wszystkich trzpieni montażowych GN 314-SC tym samym kluczem. Zamek typu SU wymaga osobnego klucza dla każdego trzpienia. Dzięki temu miejsca, które wymagają wielu tego typu blokad mogą być obsługiwane wspólnym kluczem, choćby nawet w ramach większej aplikacji z różnymi typami zamków.  Trzpienie typu SU posiadają inny wzór klucza dla każdego trzpienia, co pozwala na ich stosowanie w miejscach, gdzie każdy punkt blokady wymaga osobnego dostępu

Dzięki różnorodności dostępnych wymiarów (średnice sworzni od ⌀8 do ⌀20 mm o długości do 120 mm) trzpienie GN 314 mogą być używane w niemal każdym miejscu, które wcześniej było trudne do zabezpieczenia. Jak zawsze, na specjalne życzenie Elesa+Ganter może również wyprodukować inne wymiary, zgodne z wymaganiami potrzebnymi w konkretnej aplikacji.

Rys. 4. Test podwójnej siły ścinającej

GN 314 zapewnia również wysokie bezpieczeństwo w zakresie nośności. Dla trzpienia została wyznaczona podwójna siła ścinająca zgodnie z normą DIN 50141. W konfiguracji testowej, trzpień łączy elementy w sposób przedstawiony na rys. 4. Następnie mierzy się siłę, która powoduje pęknięcie w obu płaszczyznach ścinania. Dla średnicy ⌀8 mm trzpienia montażowego GN 314 wytrzymałość na ścinanie wynosi 30 kN, a w przypadku średnicy ⌀20 mm 227 kN. Wyznaczone wartości obciążeń  umożliwiają dobór wytrzymałościowy odpowiedniej wielkości. Są to jednak dane wynikające z testów przeprowadzonych w ściśle określonych warunkach i wymagają założenia odpowiedniego dla danej aplikacji współczynnika bezpieczeństwa. 

Użytkownik lub konstruktor musi określić w każdym przypadku, czy produkt jest odpowiedni do zamierzonego zastosowania i uwzględnić czynniki środowiskowe.

Linki do kart katalogowych opisywanych produktów:
Trzpień montażowy z zamkiem GN 314

Informacje o pełnej ofercie produktowej znajdują się w katalogu:
Katalog główny 048 (wersja polskojęzyczna)
lub na stronie: www.elesa-ganter.pl
Jeśli nie posiadasz katalogu – zamów!

Kontakt:
+48 22 737 70 47

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Samolot na wodór?
Ekologiczny transportowiec

Najnowsze artykuły

Menu