Trzpienie montażowe z blokadą magnetyczną – seria GN 124.1

artykułyNowościtrzpienie

Trzpienie ustalające i montażowe firmy Elesa+Ganter są jedną z najprężniej rozwijających się grup produktowych. Nowym produktem wprowadzonym do oferty jest trzpień GN 124.1, który jako mechanizm przytrzymania wykorzystuje magnes neodymowy wbudowany w obudowę główki (Rys.1). Taka konstrukcja jest przydatna wszędzie tam, gdzie jest wymagany szybki i łatwy montaż oraz demontaż bez dodatkowych czynności w postaci wciśnięcia przycisku.

Trzpienie montażowe z blokadą magnetyczną GN 124.1

Rys.1 Trzpień GN 124.1 z blokadą magnetyczną

Konstrukcja mechaniczna trzpienia montażowego GN 124.1 jest znacznie uproszczona, gdyż nie posiada ona przycisku oraz całego mechanizmu kulkowego lub płetwowego, jak w przypadku pozostałych trzpieni montażowych. Trzpień jest wykonany z pełnego pręta nierdzewnego AISI 303, osadzonego w nowej konstrukcji gałki tworzywowej, która jest wykonana z poliamidu (PA). Wewnątrz gałki osadzono mocny magnes neodymowy, który po zamocowaniu w gnieździe mocującym, poprzez pole magnetyczne zabezpiecza trzpień przed wysunięciem (Rys.2).

schemat montażu trzpienia z blokadą magnetycznąschemat trzpienia z blokadą magnetyczną

Rys.2 Konstrukcja trzpienia GN 124.1 z blokadą magnetyczną.

Montaż trzpienia GN 124.1 polega tylko i wyłącznie na wsunięciu go w otwory dwóch łączonych ze sobą elementów. Poprawność zamocowania oznajmi nam charakterystyczny dźwięk magnesu łączącego się z krawędzią otworu w gnieździe mocującym. Demontaż polega na pokonaniu siły magnetycznej i wysunięciu trzpienia.

Funkcjonalnie trzpień GN 124.1 przenosi znacznie większe obciążenia osiowe względem trzpieni montażowych z mechanizmem kulkowym. Ponadto w przypadku jego zastosowania nie występuje luz osiowy na trzpieniu, gdyż przylega on powierzchnią magnesu do elementu, w którym jest zamontowany. Główka trzpienia wykonana z technopolimeru zawiera otwory na swoim obwodzie w celu zamocowania linki zabezpieczającej GN 111.2.

Dla trzpienia GN 124.1 oprócz standardowego zakresu rozmiarów dostępnych w katalogu istnieje możliwość wykonania specjalnego na zamówienie. Dla odpowiednich ilości Elesa+Ganter chętnie wykona specjalną długość trzpienia lub średnicę.

 

Redakcja: Elesa+Ganter Polska

Informacje o pełnej ofercie ELESA + GANTER znajdują się na stronie: www.elesa-ganter.pl

Jeśli nie posiadasz katalogu w wersji papierowej – zamów

Kontakt:

Centrala: +48 22 737 70 47

Pomoc techniczna: +48 887 420 800

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Tags: ,
Uchwyty GN 426 i GN 565 z ochroną przeciwbakteryjną – linia SAN
Latająca maszyna przyszłości

Najnowsze artykuły

Menu