Trzpienie ustalające z możliwością modyfikacji – seria GN 817.9

artykułyNowościtrzpienie

Firma ELESA + GANTER od ponad 30 lat projektuje i wykonuje trzpienie ustalające. Jako lider tej branży wciąż tworzy kolejne standardowe rozwiązania. Nowe trzpienie GN 817.9, podobnie jak wcześniejsza wersja GN 817.8, dostarczane są niezmontowane. Dzięki temu dają możliwość samodzielnego dostosowania do wymagań danej aplikacji.

Trzpienie ustalające

Rys. 1 Trzpienie ustalające serii GN 817.8 (wyżej) i GN 817.9 (niżej)

Trzpienie ustalające GN 817.9 (Rys.1) zbudowane są z korpusu cynkowego powleczonego żywicą epoksydową, trzpienia, sprężyny i śruby z łbem stożkowym wykonanych ze stali nierdzewnej oraz gałki z poliamidu (PA). Ważną cechą jest niestandardowa długość trzpienia (l3). Wystająca z korpusu część jest dłuższa od jego skoku roboczego (l2) – Rys.2. Pozostawia to miejsce na samodzielną modyfikację zarówno jego kształtu, jak i długości, np. zakończenie stożkowe, kuliste czy gwintowane. Możemy też przystosować zakończenie trzpienia do połączenia z innymi elementami, np. cięgnami. Możliwość wielokrotnego montażu i demontażu trzpienia pozwala nam precyzyjnie dopasować go do aplikacji.

Schemat trzpieni ustalających

Rys. 2 Trzpień ustalający serii GN 817.9 (typ B, C, wymiary trzpienia)

Nowe trzpienie serii GN 817.9 po odpowiednim przygotowaniu montowane są do konstrukcji za pomocą śrub z łbem gniazdowym (DIN 912 – M4\M5). Dostępne są w dwóch wielkościach korpusów z trzpieniami o średnicach od 7 do 10 mm oraz w dwóch typach:

  • B – bez blokady w pozycji odwiedzionej,
  • C – z blokadą w pozycji odwiedzionej.

Trzpienie typu C z wbudowanym w gałce mechanizmem blokującym mają zastosowanie wszędzie tam, gdzie potrzebne jest zablokowanie trzpienia w pozycji odwiedzionej. W tym celu gałkę należy odciągnąć i obrócić o 90°. Niewielkie wcięcie ustala trzpień w pozycji odwiedzionej, zabezpieczając go przed nieumyślnym lub powstałym na skutek wibracji zatrzaśnięciem.

Nowe trzpienie GN 817.9, podobnie jak ich wcześniejsza wersja GN 817.8, idealnie nadają się do nietypowych jednostkowych zastosowań, gdzie wykonanie specjalne trzpienia przez producenta nie będzie możliwe. Mogą okazać się również przydatne w procesie prototypowania. Na podstawie stworzonego i przetestowanego wzorca możliwa będzie produkcja seryjna.

Linki do stron katalogowych znajdują się poniżej:

Autor: Łukasz Kołodziejski

Redakcja: Elesa+Ganter Polska

Informacje o pełnej ofercie ELESA + GANTER znajdują się na stronie: www.elesa-ganter.pl

Jeśli nie posiadasz katalogu w wersji papierowej – zamów

Kontakt:

Centrala: +48 22 737 70 47

Pomoc techniczna: +48 885 020 800 (Łukasz Kołodziejski)

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Tags: , ,
Pokrętło z funkcją nakrętki lub przeciwnakrętki – seria GFL
Kołnierze gwintowane – seria GN 3490

Najnowsze artykuły

Menu