Trzymamy poziom. Nowa seria krzyżowych poziomic serii GN 2276

artykułyNowościpoziomice

Elesa+Ganter wprowadziła na rynek nowe poziomice GN 2276, które wskazują odchylenie w dwóch kierunkach jednocześnie. Dają się precyzyjnie pozycjonować, a dzięki solidnej obudowie idealnie sprawdzają się w trudnych warunkach pracy.

Seria poziomic krzyżowych GN 2276 została zaprojektowana z myślą o ułatwieniu pracy monterom, serwisantom oraz osobom obsługującym maszyny. Szczególnie sprawdzi się w maszynach lub urządzeniach, które wymagają poziomowania przed rozpoczęciem pracy i są transportowane, przewożone lub przenoszone z miejsca na miejsce. Przykładami takich maszyn są:

  • mobilne urządzenia dźwigowe,
  • traki do drewna,
  • przesiewacze
  • urządzenia geodezyjne.

Konstrukcja serii GN 2276

Seria poziomic GN 2276 jest wykonana jako połączenie dwóch poziomic rurowych, które zostały zamknięte w solidnej metalowej obudowie. Obudowa chroni poziomice przed uszkodzeniem, pozwala na skuteczny montaż oraz zapewnia możliwość regulacji (dla wersji JV).


Zdjęcie 1. Budowa poziomicy serii GN 2276. W wersji z dokładnością do 6 minut kątowych w naturalnym kolorze anodowanego aluminium (ALN).

Na zdjęciu powyżej widoczne są dwie poziomice rurowe, umieszczone w stosunku do siebie pod kątem 90 stopni. Takie ułożenie pozwala wskazywać poziom w dwóch prostopadłych względem siebie płaszczyznach. Jednak w odróżnieniu od poziomic oczkowych, odchylenie w każdej z płaszczyzn przedstawiane jest osobno. Dzięki temu możemy bardzo łatwo zorientować się, czy istnieje konieczność regulacji oraz jaki jest jej kierunek.

Przy poziomicach tej serii możemy wybierać pomiędzy dwoma poziomami czułości. Czułość to parametr poziomicy, który mówi nam o jaki kąt przesunie się koniec 1 metrowej długości liniału, gdy pęcherzyk gazu w rurce poziomicy przemieści się o 2 mm. Lepiej obrazuje to rysunek poniżej:


Rysunek 1. Wyjaśnienie pojęcia czułości poziomicy jako różnicy wysokości “w” dla przesunięcia pęcherzyka gazu w rurce o 2 mm.

Im wyższa czułość tym dokładniejsze wyregulowanie urządzenia. Zatem wyższa czułość sprawdzi się dla dużych maszyn i urządzeń.

Nie tylko czułość, czyli jak i gdzie zamontować poziomicę

Dwie wersje poziomic serii GN 2276 pozwalają na zamontowanie ich na różnych urządzeniach oraz na różnych powierzchniach. Są urządzenia, w których nie ma problemu z przygotowaniem powierzchni bazującej oraz otworów montażowych, tak aby jednoznacznie ustalić poziomicę względem wybranej płaszczyzny urządzenia. Między innymi dla takich sytuacji wprowadziliśmy serię AV, czyli bez regulacji.

W przypadku ograniczonych możliwości ingerencji w konstrukcję maszyny lub montażu na elementach, bez przygotowanej wcześniej powierzchni referencyjnej, dostępna jest wersja z regulacją – JV. Dzięki regulacji, mamy możliwość ustalenia pozycji poziomicy względem urządzenia. Pozwala to na montaż poziomicy na dużych odlewach, które zawsze mają pochylone (ze względów technologicznych) ścianki. Łatwiej jest bowiem wywiercić 3 otwory, niż wykonać płaszczyznę referencyjną (bazową) dla poziomicy. Dlatego też wersja z regulacją to proste rozwiązanie, które niweluje te niedogodności. Wersja z regulacją pokazana jest na zdjęciu poniżej:


Zdjęcie 2. Odwrócona do góry nogami poziomica krzyżowa serii GN 2276 w wersji z regulacją położenia (JV).

Poziomicę w wersji JV stawia się na wypuście umieszczonym w centralnym punkcie podstawy, a dokręcając odpowiednio każdą z 3 śrub mocujących, możemy ustalić położenie poziomicy względem nierównej powierzchni. Idealnie sprawdzi się na odlewach oraz tam, gdzie występuje delikatna niewspółosiowość powierzchni bazującej do tej, na której montujemy poziomicę.

Solidna metalowa obudowa umożliwia precyzyjną regulację oraz gwarantuje brak uszkodzeń podczas montażu. Całość jest bardzo sztywna i zwarta. Zakres regulacji dla wersji JV wynosi +/- 2 stopnie.

Podsumowanie

Seria poziomic krzyżowych GN 2276 idealnie sprawdzi się do mobilnych zastosowań, gdzie istnieje potrzeba odpowiedniego ustalenia urządzenia przed pracą. Dzięki dwóm wersjom, można je wykorzystać zarówno na etapie projektowania maszyn jak i podczas modernizacji, gdzie nie mamy często możliwości wprowadzania radykalnych zmian lub są one trudne i kosztowne do wykonania.

Więcej informacji o poziomicach krzyżowych znajduje się TUTAJ lub u naszych Doradców Technicznych, którzy z przyjemnością wspomogą wiedzą i doświadczeniem w tym, jak i wielu innych tematach związanych z budową maszyn i urządzeń.

Redakcja: Elesa+Ganter Polska

Informacje o pełnej ofercie ELESA + GANTER znajdują się na stronie: www.elesa-ganter.pl

Jeśli nie posiadasz katalogu w wersji papierowej – zamów

Kontakt:

Centrala Elesa+Ganter: +48 22 737 70 47

Pomoc Techniczna Elesa+Ganter: +48 887 035 500

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Od łóżek do masażu po stoły operacyjne – produkty dla branży medycznej
CyberDog prześcignie Spota?

Najnowsze artykuły

Menu