Tulipanowe elektrownie

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

Walka z emisją dwutlenku węgla jest priorytetem w wielu krajach. Na ciekawe rozwiązanie wpadła Etiopia, która ma zamiar w ciągu najbliższych 25 lat całkowicie wyhamować emisję tego pierwiastka. Zrobi to za pomocą „Solarnych Tulipanów”. W tym celu władze państwa nawiązały współpracę z firmą AORA Solar specjalizującą się w budowie systemów hybrydowo – słonecznych.


Źródło: YouTube/AoraSolarEnergy’s channel

Każde urządzenie składa się z bańki, w której znajduje się woda. Następnie za pomocą wysokiej temperatury jest ona przekształcana w parę, która napędza turbiny. Woda ma być podgrzewana za pomocą umieszczonych na ziemi zwierciadeł, które mają być ustawione w taki sposób, żeby odbijać promienie słoneczne we wskazane miejsce. Urządzenie mogą być również zasilane gazem ziemnym. Pojedynczy tulipan w założeniu ma produkować dość mocy, żeby zasilić około 70 domów. Pierwsze tego typu urządzenia mają być montowane na kampusach uniwersytetów. Jeżeli się sprawdzą, zostaną wprowadzone do szerszej produkcji. Warto dodać, że nad podobnymi rozwiązaniami pracuje już Hiszpania, Chiny, Izrael oraz USA.
Źródło: cleantechnica.com

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Tags: , ,
Autonomiczna taksówka
Laserowa maszynka… do golenia

Najnowsze artykuły

Menu