Turbina dostosuje się do siły wiatru

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

Naukowcy i konstruktorzy prześcigają się w pomysłach na to, w jaki sposób pozyskiwać energię ze środowiska. Póki co jednak najskuteczniejsze są klasyczne turbiny wiatrowe. Najbardziej wydajne są na morzu, gdzie wiatr jest najsilniejszy. Jednocześnie proces umieszczania turbin z dala od lądu jest kosztowny i skomplikowany. Niedawno jednak naukowcy z Sandia National Laboratories wpadli na pomysł, jak ten proces poprawić. Skonstruowali nowe składane turbiny. Nazwano je Segmented Ultralight Morphing Rotors (SUMR).


Źródło: YouTube/Brian Ichter

Urządzenia ustawiane są nietypowo, bo zgodnie z kierunkiem wiatru. Pozwala to na zmniejszenie ich wytrzymałości i wagi. Urządzenie zaprojektowano w taki sposób, aby podczas niesprzyjających warunków łopaty turbin same się składały. Ponadto maja być znacznie większe od obecnie stosowanych wiatraków, a każda łopatka wirnika ma mieć aż 200 metrów długości. W zamyśle konstruktorów jeden taki wiatrak miałby wystarczyć do zasilenia około 10 tysięcy gospodarstw. Pomysł wydaje się ciekawy i wiele firm jest nim poważnie zainteresowanych. Jednak na poważniejsze próby i analizy musimy jeszcze poczekać.

Źródło: www.gizmag.com | Źródło zdjęcia: YouTube/Brian Ichter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Tags: , ,
Elementy pozycjonujące GN 355 Produktem Roku 2015? Pomóż wygrać – zagłosuj!
Czy elektroid istnieje?

Najnowsze artykuły

Menu