17 wynalazków Jana Bahyla

artykuływynalazcy

W maju 1856 roku w Zvoleńskiej Slatinie na Słowacji przyszedł na świat Jan Bahyl , uzdolniony wynalazca-konstruktor, który w ciągu życia zdołał opatentować 17 wynalazków. Jednym z nich był napędzany parą czołg.

Jan Bahyl By nieznany - http://mek.niif.hu/03200/03277/03277.pdf, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=25813027

Źródło: By nieznany – http://mek.niif.hu/03200/03277/03277.pdf, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=25813027

W 1869 roku Jan Bahyl ukończył Akademię Górnictwa w Bańskiej Szczawnicy. Otrzymał też dyplom z rysunku technicznego. Podczas późniejszej służby wojskowej przełożeni zauważyli, że posiada wyjątkowe uzdolnienia techniczne. Dzięki temu umożliwiono mu studiowanie w Akademii Wojskowej w Wiedniu oraz zlecano wykonywanie konstrukcji budowlanych. Studia ukończył w roku 1879 i otrzymał stopień porucznika. Wśród licznych wynalazków Bahyla można wymienić między innymi wspomiany wcześniej czołg parowy (zakupiony później przez armię Rosyjską), pompę zbiornikową, balon połączony z turbiną powietrzną oraz pierwszy na Słowacji silnik spalinowy.  Bahyl zaprojektował również helikopter o nazwie Avion. Dużo pracował także nad urządzeniami hydraulicznymi. Wynalazca zmarł w marcu 1916 roku w Bratysławie tam też jest pochowany.

Źródło: Wikipedia

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Tags: ,
AGRO-TECH MINIKOWO
Robot przypilnuje porządku

Najnowsze artykuły

Menu