Uchwyt ETH dopasowany do Twojej aplikacji – case study na przykładzie modułowych konsol sterowniczych firmy Radiolex

artykułyPorady techniczneuchwyty

W dzisiejszych czasach, każdy liczący się producent, zdaje sobie sprawę z tego, że komponenty, z których powstaje finalny produkt, powinny tworzyć harmonijną i spójną stylistyczne całość. W szczególności mowa tu o elementach zewnętrznych, które są widoczne i odpowiadają za pierwsze wrażenie. Ta zasada dotyczy dziś praktycznie każdej branży, począwszy od automotive, poprzez maszyny produkcyjne, elektronikę użytkową, a na przemyśle odzieżowym czy obuwniczym kończąc.

Idealnym przykładem wdrożenia dość rozbudowanego produktu z branży technicznej, którego wszystkie komponenty współgrają ze sobą jest system MBC, czyli modułowy system zabudowy mostków nawigacyjnych na statkach i okrętach firmy Radiolex (rys. 1).

Rys.1. Modułowa zabudowa mostków nawigacyjnych na statkach i okrętach (MBC) firmy
Radiolex


Firma Radiolex specjalizuje się w projektowaniu i produkcji szaf sterowniczych, rozdzielnic elektrycznych oraz pulpitów i paneli sterowniczych. Jej system MBC (Modular Bridge Consoles), to rodzina kilkunastu produktów/modułów (rys. 2) w różnych rozmiarach, z których inwestor jest w stanie złożyć całą zabudowę, np. tę przedstawioną na powyższym zdjęciu.

Rys. 2. Elementy wchodzące w skład systemu MBC firmy
Radiolex

Podstawowy segment składa się z czterech modułów (rys. 3):

– Cokoła MBC-CS

– Podstawy z pokrywą MBC-P

– Panelu ekranowego MBC-PE

– Pulpitu MBC-PO

Rys. 3. Przykładowy segment systemu MBC firmy Radiolex.

Biorąc pod uwagę fakt, że korytarze na statkach są dość wąskie, a drzwi mają małe gabaryty, najważniejszą zaletą zabudowy modułowej staje się jej kompaktowość i możliwość instalacji etapami. Daje to możliwość podziału na małe segmenty, które można bez problemu dostarczyć do miejsca instalacji.

Katalog systemu MBC został zaprojektowany indywidualnie, a poszczególne moduły dostępne są w kilku rozmiarach. Na froncie praktycznie każdego z segmentów musi znajdować się solidny uchwyt, za który załoga może się złapać przy większych przechyłach. Projektant miał do wyboru setki gotowych uchwytów, jak również mógł zaprojektować swój własny. Jednak zdecydował się zastosować uchwyt rurowy ETH ERGOSTYLE firmy Elesa+Ganter (rys. 4). Powodem tej decyzji była estetyka wykonania, nowoczesny design, rodzaj zastosowanych materiałów oraz parametry techniczne takie jak: przenoszone siły lub zakres temperatur pracy.

Uchwyty rurowe ETH należą do rodziny produktów ERGOSTYLE, która jest skierowana do sektorów przemysłowych, w których stawia się na pierwszym miejscu ergonomię i design, który ma za zadanie podnieść atrakcyjność urządzenia. Z tego powodu uchwyty ETH komponują się idealnie z nowoczesnym systemem MBC, dla którego stylistyka oraz ergonomia są również kwestią fundamentalną.

Rys. 4. Uchwyt rurowy ETH ERGOSTYLE firmy Elesa+Ganter.

W uchwycie ETH profil jest wykonany z aluminium, a wsporniki mocujące posiadają specjalny system rozprężny. System ten gwarantuje, że profil nie będzie się obracał. Kwestia unieruchomienia części chwytnej jest dość istotna, ponieważ w ten sposób znacznie poprawiamy pewność chwytu i siły jaką jest w stanie utrzymać ludzka ręka.

Uchwyty tej serii dostępne są z zaślepkami w jednym z siedmiu standardowych kolorów (rys. 5 ).

Dzięki temu możliwe jest ich dopasowanie do stylistyki różnych urządzeń. W opisywanym przypadku zastosowany został uchwyt w wykonaniu C2, czyli z zaślepkami w kolorze pomarańczowym RAL 2004.

Rys. 5 Uchwyty ETH z zaślepkami w siedmiu ze standardowych kolorów

Należy nadmienić, że cały projekt modułowej zabudowy mostków nawigacyjnych (MBC) powstał na zlecenie firmy Radiolex w firmie Borucki Studio Design (www.boruckidesign.com).

Autor projektu – Pan Andrzej Borucki tak uzasadnia wybór uchwytów: „Zastosowane uchwyty ETH idealnie współgrają z założeniami stworzonymi dla MBC (Modular Bridge Consoles). Długości uchwytów pasują do typoszeregu modułów, jak również, poprzez paletę kolorów zaślepek dają szansę wizualnej personalizacji produktu (współgranie z kolorami armatora).”

Obejrzyj film promujący modułowe konsole sterownicze z wykorzystaniem uchwytów ETH

Link do karty katalogowej:

ETH ERGOSTYLE – uchwyty rurowe

W przypadku prowadzenia nowego projektu zachęcamy do kontaktu z działem technicznym Elesa+Ganter, który służy pomocą w optymalnym rozwiązaniu każdego problemu natury technicznej.

Redakcja: Elesa+Ganter Polska

Informacje o pełnej ofercie produktowej znajdują się w katalogu:

Katalog podstawowy 048 (wersja polskojęzyczna)

lub na stronie: www.elesa-ganter.pl

Jeśli nie posiadasz katalogu – zamów!

Kontakt:

Centrala: +48 22 737 70 47

Pomoc techniczna: +48 609 914 500

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Egzoszkielet na gąsienicach
Robot, który chodzi i lata

Najnowsze artykuły

Menu