Uchwyt z zamkiem – GN 115.7

artykułyNowościzamki

Elesa+Ganter posiada bardzo szeroki wybór, zarówno zamków, jak i uchwytów. Zazwyczaj produkty te stosuje się w tych samych aplikacjach jednak, jako osobne elementy. Z tego właśnie powodu powstał innowacyjny produkt – uchwyt z zamkiem – łączący obie wspomniane funkcje, chwyt w kształcie litery „U” ze zintegrowanym zamkiem GN 115.7 (rys. 1). W porównaniu do najczęściej stosowanego rozwiązania, jakim jest oddzielna instalacja zamka i uchwytu, GN 115.7 pozwala zaoszczędzić przestrzeń na drzwiach/osłonie, a sam montaż jest mniej pracochłonny.

 

uchwyt z zamkiem

Rys.1. Uchwyt z zamkiem GN 115.7

Uchwyt, będący jednocześnie korpusem zamka, charakteryzują się wysoką estetyką i ergonomią. Wykonany jest z odlewu cynkowego, pokrytego warstwą żywicy epoksydowej w kolorze srebrnym lub czarnym. Pozostałe części metalowe są ocynkowane.

Wkładka zamka dostępna jest w pięciu standardowych wykonaniach, tj. z gniazdem:

  • DK, trójkątnym (DK7).
  • VK7, kwadratowym A/F7.
  • VK8, kwadratowym A/F8.
  • VDE, dwuskrzydłowym.
  • SCH, podłużnym.

Mechanizm zamykający pracuje bardzo precyzyjnie i jest odporny na drgania, czy wibracje. Rygle zamykające dostępne są w 22 rozmiarach, dzięki czemu GN 115.7 znajduje zastosowanie w aplikacjach, gdzie szerokość ramy drzwi/osłony wynosi od 4 do 50 mm.

Operacja zamykania polega na obrocie kluczem o 90°. Podczas tego ruchu rygiel wykonuje również obrót, a jego specjalnie wyprofilowana końcówka zapewnia łatwe i pewne zamknięcie.

Uchwyt z zamkiem GN 115.7 jest bardzo uniwersalny w swoim zastosowaniu. Zapewnia to specjalna podkładka pozycjonująca, którą to użytkownik determinuje jeden z czterech zakresów ruchu rygla zamykającego (rys.2). Podkładka ta jest demontowalna, dzięki czemu w razie potrzeby można wybrać inny zakres ruchu. Powyższe rozwiązanie techniczne sprawia, iż GN 115.7 może być mocowany z każdej strony drzwi/osłony zarówno w pionie jak i w poziomie.

uchwyt z zamkiem - zakres ruchu

Rys.2.Zakres ruchu rygla zamykającego w zależności od położenia podkładki pozycjonującej.

Kolejną przewagą w porównaniu do innych rozwiązań jest łatwość montażu. Uchwyt z zamkiem GN 115.7 ze względu na swoją konstrukcję wymaga wykonania jedynie dwóch otworów w drzwiach/osłonie. Pierwszy o średnicy 22+0,3 mm, drugi o średnicy 6,8+0,2 mm. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ osobno montowany zamek wymaga otworu o specjalnym kształcie, zabezpieczającym korpus przed obrotem. Wykonanie takiego otworu bez odpowiednich narzędzi jest dużo bardziej czasochłonne.

Link do strony katalogowej ze szczegółowymi danymi technicznymi znajduje się poniżej:

  • GN 115.7 – Uchwyt ze zintegrowanym zamkiem

Autor: Eligiusz Glass

Redakcja: Elesa+Ganter Polska

Informacje o pełnej ofercie produktowej znajdują się w katalogu:

Katalog podstawowy 038 (wersja polskojęzyczna)

lub na stronie: www.elesa-ganter.pl

Jeśli nie posiadasz katalogu – zamów!

Kontakt:

Centrala: +48 22 737 70 47

Pomoc techniczna: +48 609 914 500 (Eligiusz Glass)

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Tags: , ,
Pierwszy autobus bez kierowcy
Zapięcia TLM, TLN oraz TLL, TLP

Najnowsze artykuły

Menu