Uchwyty osłon stałych PC.35

artykułyuchwyty

Firma Elesa nieustannie dostarcza nowe rozwiązania z zakresu standardowych elementów maszyn i urządzeń. Najnowszym jej produktem są Uchwyty Osłon Stałych PC.35. Element ten przeznaczony jest do bezpiecznego mocowania osłon maszyn, zgodnie z wymaganiami Dyrektywy Maszynowej 2006/42/CE.

uchwyty osłon

Rys.1. PC.35 – Uchwyty osłon stałych

 


Wspomniana Dyrektywa w punkcie 1.4.2.1 opisuje wymagania szczególne dotyczące bezpiecznego mocowania osłon stałych maszyn i urządzeń przemysłowych:

1. Osłony stałe muszą być mocowane za pomocą systemów, które umożliwiają otwarcie lub demontaż wyłącznie przy użyciu narzędzi.

2. Systemy mocowania osłon muszą pozostać przymocowane do osłon lub do maszyny, jeżeli osłony zostały usunięte.

3. Jeżeli istnieje taka możliwość, brak elementów mocujących musi uniemożliwiać pozostawanie osłon na swoim miejscu.

Oryginalna, opatentowana przez firmę Elesa konstrukcja, spełnia wszystkie te wymogi zapewniając zarówno bezpieczny montaż osłony, jak i jej eksploatację.

Rys.2. Budowa uchwytu PC.35

Uchwyty osłon stałych PC.35 (Rys. 2) składają się z dwóch głównych elementów, ramienia stałego i uchylnego, przy czym oba wyposażone są w gumowe poduszki ułatwiające bezpieczny chwyt osłony. Ramię uchylne jest przegubowo połączone ze stałym, co w przypadku zamocowania uchwytu do ramy, uniemożliwia ich rozłączenie, nawet po wyjęciu osłony. Zacisk osłony zapewniają: nakrętka (zamocowana na w części stałej uchwytu) oraz śruba (zamocowana w części uchylnej). Dla spełnienia Dyrektywy Maszynowej 2006/42/CE oba elementy wymienionego połączenia śrubowego pozostają zintegrowane z uchwytem nawet po demontażu osłony. System ten jednocześnie spełnia jeszcze jeden wymóg Dyrektywy 2006/42/CE, umożliwia otwarcie (demontaż osłony) wyłącznie przy użyciu dodatkowego narzędzia.

Konstrukcja Uchwytu PC.35 umożliwia jego zamocowanie zarówno na ogólnie stosowanych konstrukcyjnych profilach aluminiowych, jak i na innego typu konstrukcjach ramowych. Opisany sposób mocowania eliminuje również konieczność wykonywania otworów w samej osłonie.

W celu zamocowania osłony należy ustawić wszystkie uchwyty osłon stałych w pozycji otwartej (jak na rys.2), włożyć odpowiednio docięty panel, zamknąć uchylne ramiona uchwytów i dokręcić znajdujące się na nich śruby zaciskowe.

Konstruktorzy Uchwytu osłon stałych PC.35 wzięli również pod uwagę łatwość jego montażu.

Zarówno do montażu uchwytu na ramię osłony, jak i do zacisku osłony pomiędzy jego ramionami używa się tego samego rozmiaru klucza imbusowego.

Link do strony katalogowej ze szczegółowymi danymi technicznymi znajduje się poniżej:

Autor: Eligiusz Glass

Redakcja: Elesa+Ganter Polska

Informacje o pełnej ofercie produktowej znajdują się w katalogu:

  • Katalog podstawowy 038 (wersja polskojęzyczna)

lub na stronie: www.elesa-ganter.pl

Jeśli nie posiadasz katalogu – zamów!

Kontakt:

Centrala: +48 22 737 70 47

Pomoc techniczna: +48 609 914 500 (Eligiusz Glass)

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Tags: ,
GN 320 – Uchwyty do zamków
AGRO-TECH Minikowo 2012

Najnowsze artykuły

Menu