Uchwyty wpuszczane
do szuflad, drzwi
przesuwnych i pokryw.

artykułyNowościuchwyty

Szybkie mocowanie, perfekcyjne dopasowanie i piękny design. To właśnie te trzy cechy, najlepiej oddają wizję z jaką tworzymy nasze uchwyty wpuszczane, mocowane dzięki zatrzaskom. To proste rozwiązanie znakomicie ułatwia montaż oraz gwarantuje skuteczne utwierdzenie, bez potrzeby dodatkowych zabiegów. Uchwyty wpuszczane idealnie nadają się do szuflad, drzwi przesuwnych, otwieranych i unoszonych pokryw.

Opracowanie uchwytów, które będą kompatybilne z różnymi grubościami blachy, będą dawały się pewnie zamocować i będą idealnie pasowały w przygotowany wcześniej otwór montażowy nie jest łatwym zadaniem. W tym artykule pokażemy kilka aspektów technicznych, które pozwolą lepiej zrozumieć proces powstawania uchwytów, którego efektem jest gotowy produkt.

Uchwyty kasetowe z oferty Elesa+Ganter

Ładne, wytrzymałe i szybkie w zamocowaniu

Uchwyty wpuszczane mają za zadanie umożliwiać podniesienie, przesunięcie lub pociągnięcie pokrywy, drzwi lub klapy. Pozwala również ograniczyć zewnętrzne wymiary urządzenia. Uchwyt nie wystaje więcej niż kilka milimetrów poza obrys maszyny. Trudno jest go zatem zniszczyć. Nie można go urwać oraz niezwykle trudno jest go połamać.

Różnorodne wersje pozwalają dopasować się do konkretnej aplikacji. Wybór uchwytu będzie zależny od tego, czy chcemy wykorzystać go do drzwi przesuwnych, otwierania lekkich szuflad czy podnoszenia ciężkich pokryw. Są wersje posiadające specjalnie dopasowany do tych wymagań kształt. Podobnie, jak wyposażenie uchwytu w zintegrowany zamek lub dodatkowe uszczelnienie (EPR-PF-IP). Występowanie kilku wersji kolorystycznych pozwala na upiększenie urządzenia.

Odczucia, które robią ogromną różnicę

Sposób zaprojektowania systemu zatrzasków będzie bezpośrednio determinował funkcjonalność i wytrzymałość uchwytu. Oprócz tego, będzie generował pewne odczucia. Jeżeli zamontowany w szufladzie lub drzwiach uchwyt nie będzie sztywno zamocowany, będzie się dało wychwycić wyczuwalny luz. W efekcie, odniesiemy wrażenie niskiej jakości i wybrakowania.

Brak ten związany będzie z odczuciem niedokładnego spasowania detali. Odniesiemy wrażenie niskiej jakości uchwytu, która wpłynie na ocenę jakości całego urządzenia. Uchwyt jest przecież częścią większej całości. Nie chcemy, aby odbiorca naszej maszyny wyrabiał sobie na jej temat negatywne zdanie. Dlatego w firmie Elesa+Ganter przykładamy tak ogromną wagę do detali. Produkujemy standardowe elementy maszyn, które są zaprojektowane i obliczone przez inżynierów dla inżynierów.

Pokażemy teraz, na jakie elementy musimy zwracać uwagę podczas projektowania i wykonywania uchwytów wpuszczanych i co sprawia, że jesteśmy w stanie wykonywać je z taką starannością.

Inżynieria w służbie użyteczności

Uchwyt wpuszczany możemy podzielić umownie na dwie części. Dla ułatwienia, nazwijmy je: stroną A i stroną B. Strona A to część, którą widzi klient i użytkownik urządzenia. Musi być ona jak najbardziej funkcjonalna, użyteczna, ergonomiczna i wizualnie atrakcyjna. To miejsce, które musi mieć ładną i równomierną na całej powierzchni fakturę. Przejścia powierzchni muszą być łagodne i płynne. Niedopuszczalne są żadne załamania, przypadkowe zakrzywienia i zagłębienia. Kształt uchwytu musi być ergonomiczny i jak najlepiej dopasowany do sposobu w jaki będziemy za niego chwytać.

Strona B to ta część uchwytu, która nie jest widoczna dla użytkownika. Znajdują się tam zatrzaski, elementy pozycjonujące, punkty zaczepowe oraz kieszeń, której kształt zewnętrzny jest zaprojektowany tak, aby możliwe było spełnienie wymagań łagodnych przejść powierzchni, równej faktury tak ważnej po stronie A. Żółta strzałka wskazuje na stronę A, a zielona na stronę B uchwytu EPR-PF.

Zdjęcie 2. Uchwyt EPR-PF z zaznaczoną stroną A (wskazana żółtą strzałką) i stroną B (wskazana zieloną strzałką).

Co kryje w sobie strona B?

Wymagania konstrukcyjne to przede wszystkim pewne zamocowanie. Pod tym punktem kryje się zarówno łatwe i pewne zatrzaśnięcie uchwytu w otworze, jak również zablokowanie możliwości ruchu po zamocowaniu. Uchwyt nie może dawać się przesuwać w żadnym kierunku. Dodatkowo, jego zatrzaskowe mocowanie musi dać możliwość zadziałania na blachach o różnej grubości. Uchwyt jest mocowany bowiem w ten sposób, że należy najpierw włożyć go w przygotowany uprzednio otwór, a następnie zatrzasnąć. Różna grubość blachy z jakiej może być wykonany front determinuje taką konstrukcję uchwytu, aby można było użyć jednego produktu do różnych aplikacji. Największym problemem jest tutaj sama konstrukcja układu zatrzasków, który pozwoli na pewne zamocowanie i uniemożliwi przypadkowe wypięcie. Układ ten wygląda w ten sposób:

Zdjęcie 3. Sposób zatrzaskowego mocowania uchwytów oraz zbliżenie na konstrukcję niezależnych zatrzasków, składających się na cały układ mocujący.

Na zdjęciu powyżej przedstawiony jest uchwyt wpuszczany EPR-PF. Na jego przykładzie pokazany jest system zatrzaskowy, który sprawia, że uchwyty pasują idealnie i pewnie przylegają do frontu, na którym są zamocowane. W lewym górnym rogu przedstawiony jest schemat mocowania uchwytu w otworze. Zatrzaski znajdują się w miejscu wskazanym zieloną strzałką.

Zaznaczony na zdjęciu żółtym okręgiem zatrzask daje się sprężyście odkształcić (wcisnąć) w głąb uchwytu. Widoczne na jego czołowej powierzchni podłużne rowki mają za zadanie umożliwić dopasowanie do różnej grubości blachy. Rowki ułożone są nad sobą stopniowo i pozwalają na zatrzaśnięcie uchwytu na różnych grubościach blachy. Każdy stopień odpowiada precyzyjnie określonemu zakresowi grubości, do których będzie pasował.

Obrysowany żółtym kolorem zatrzask jest częścią całego układu, który składa się z czterech niezależnych segmentów. Wspomaga to działanie całości. Uchwyt jest dzięki temu bardzo łatwy do zamocowania. Jeden długi zatrzask byłby mniej elastyczny i mniej podatny na niedoskonałości w jakości wykrawanym lub wycinanym otworze. Niezależne zatrzaski pozwalają na lepsze ułożenie uchwytu w otworze montażowym. Dodatkowo, aby go wymontować należy jednocześnie odblokować aż cztery, niezależne od siebie komponenty. Jest to bardzo trudne do wykonania przez jedną osobę, a na pewno nie da się tego zrobić przypadkowo.

Kolejnym elementem jest sposób osadzenia uchwytu w otworze i elementy pozycjonujące do jednoznacznego ustalenia. Te elementy prezentuje kolejne zdjęcie:

Zdjęcie 4. Strzałki wskazują na elementy służące do pozycjonowania uchwytu w otworze. Boczne przemieszczenie zablokowane jest dzięki elementom wskazanym na zielono, a wzdłużne dzięki elementom zaznaczonym na żółto.

Aby uchwyt dało się pewnie zamocować, oprócz unikalnego systemu zatrzasków potrzeba jeszcze odpowiedniego podparcia. W lewym górnym rogu zdjęcia pokazany jest widok z boku uchwytu EPR-PF. Żółta strzałka wskazuje na miejsce, o które opiera się krawędź blachy podczas mocowania uchwytu. Krawędź blachy jest równa, a co za tym idzie punkty podparcia wskazane żółtymi strzałkami muszą tworzyć w miejscu podparcia z blachą, jedną, prosta linię. Poszczególne podpory, wskazane żółtymi strzałkami są dopasowane swoim kształtem i wielkością zgodnie z tym warunkiem. Kieszeń w której umieszczamy palce, aby pociągnąć za uchwyt ma specjalny kształt. Jest ona dopasowana do wymiaru palców ludzkiej dłoni, czyli zaokrąglona i zaprojektowana tak, aby najdłuższy palec dłoni nie był niekomfortowo zgięty podczas chwytania. Poszczególne podpory mają zatem różne wymiary i kształty. Taki zabieg wymusza komplikację formy wtryskowej. Można byłoby zrobić mniej ergonomiczny uchwyt z prostą kieszenią, w której podpory byłyby prostsze do wykonania. My stawiamy jednak na funkcjonalność i użyteczność.

Dobry proces daje wyniki

Wszystkie wymagania i oczekiwania konstruktorów trzeba wdrożyć w życie. Zaprojektowanie uchwytu nie kończy się na desce kreślarskiej działu projektowego, wręcz przeciwnie. Dopiero tam się zaczyna. Wysoką jakość oraz dokładność wykonania daje nam precyzyjnie zaprojektowany proces. Dzięki wykorzystaniu technologii modelowania przepływu, możemy precyzyjnie określić miejsca wtrysku, dobrać odpowiedni kształt formy oraz niezbędną ilość sliderów w formie, służących do wykonania skomplikowanych kształtów. Należy bowiem pamiętać, że uchwyty zatrzaskowe wykonywane są jako jeden komponent. Po wyjęciu detalu z wtryskarki otrzymujemy detal, który jest już niemal w 100% gotowy do użycia (po odcięciu układu wtryskowego).

To nie jest TYLKO uchwyt!

Klient kupuje urządzenie. Nie postrzega go przez pryzmat pojedynczych części, tylko traktuje je jako jedną i spójną całość. Uchwyt, który będzie na nim zamontowany jest pierwszą częścią, z którą fizycznie styka się klient.

Cały nasz trud w zaprojektowanie i zbudowanie wydajnego urządzenia pójdzie na marne, gdy klient będzie sięgał za niedopasowany i luźny w swoim otworze uchwyt. Obraz całego urządzenia budowany jest przez detale.

Polecamy sprawdzić w rzeczywistości jak można dosłownie – poczuć jakość. Najlepiej przez porównanie. Nasi Doradcy Techniczni chętnie pokażą próbki naszych komponentów. Z przyjemnością zaprezentują dbałość o szczegóły, przede wszystkim konstrukcyjne i technologiczne, które o tym świadczą. Pomogą dobrać optymalne rozwiązanie do Państwa aplikacji.

Oferta uchwytów wpuszczanych Elesa+Ganter

Redakcja: Elesa+Ganter Polska

Informacje o pełnej ofercie ELESA + GANTER znajdują się na stronie: www.elesa-ganter.pl

Jeśli nie posiadasz katalogu w wersji papierowej – zamów

Kontakt:

Centrala Elesa+Ganter: +48 22 737 70 47

Pomoc Techniczna Elesa+Ganter: +48 887 035 500

 

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Jak precyzyjnie odmierzyć docinany profil?
GN 962 – dociskacze do ciężkich zastosowań, zasilane pneumatycznie

Najnowsze artykuły

Menu