Uszczelki krawędziowe – seria GN 2180 i osłony krawędzi – seria GN 2184

artykułyNowościuszczelki

Elesa+Ganter po raz kolejny rozszerza gamę swoich produktów o nowe, praktyczne rozwiązania. Mając na uwadze funkcjonalność, bezpieczeństwo oraz estetykę do oferty zostały dołączone osłony krawędzi oraz uszczelki krawędziowe (Rys. 1). Służą one do zabezpieczania ostrych krawędzi blach na pokrywach, przepustach kablowych i otworach, jak również do doszczelniania pokryw różnorodnych maszyn i urządzeń.

Uszczelki i osłony krawędzi

Rys. 1. Nowe produkty w ofercie Elesa+Ganter: uszczelki i osłony krawędzi

Użycie osłon i uszczelek krawędziowych nie tylko polepsza estetykę wykończenia urządzenia, ale także przyczynia się do ochrony powierzchni przed uszkodzeniem oraz zapobiega strzępieniu i zużyciu przewodów przechodzących przez przegrody. Stosowanie osłon i uszczelek krawędziowych przyspiesza również samą produkcję, ponieważ redukuje do minimum potrzebę wykonywania innych procesów, takich jak gratowanie i fazowanie ciętych oraz wypalanych arkuszy blachy.

Osłony krawędzi GN 2184 są wykonane z tłoczonego PCW i mogą być montowane ręcznie. Wbudowana metalowa wkładka zaciskowa zapobiega zsunięciu osłony z krawędzi (Rys. 2). Dzięki temu nie ma potrzeby stosowania kleju, bądź innych spoiw.

Budowa osłony krawędzi

Rys. 2. Budowa osłony krawędzi GN 2184

Uszczelki krawędziowe posiadają te same zalety jak osłony krawędzi, jednakże są rekomendowane w przypadkach, gdy drzwi, pokrywy i włazy wymagają doszczelnienia. Profil zaciskowy umożliwiający zamocowanie na krawędzi blachy został tu dodatkowo wyposażony w profil uszczelniający (Rys. 3).

Uszczelki krawędziowe

Rys. 3. Uszczelki krawędziowe

Profil uszczelniający umieszczony na górze lub z boku profilu zaciskowego może być wykonany z tego samego materiału, co profil zaciskowy albo z innych materiałów, w zależności od przeznaczenia. W celu osiągnięcia optymalnej szczelności, uszczelka krawędziowa powinna być naprężona i/lub uformowana tak, by umożliwić jej dokładne dopasowane do powierzchni oporowej. Wargi uszczelniające wewnątrz profilu zaciskowego zapewniają doszczelnienie pomiędzy uszczelką a krawędzią. Przy zastosowaniu odpowiedniej siły nacisku, uszczelki zapobiegają przedostawaniu się kurzu, pyłu, gorącego powietrza lub strumienia wody, a także zmniejszają emisję hałasu. Wkładka zaciskowa jest wykonana z poliestru ze stalowym zbrojeniem, umożliwiając zastosowanie niewielkiego promienia zagięcia bez ryzyka wystąpienia nierównego dopasowania lub odłączenia jej od krawędzi (Rys. 4).

Budowa uszczelki krawędziowej

Rys. 4. Budowa uszczelki krawędziowej

Wszystkie profile są oferowane w opcjach: z EPDM, gumy nitrylowej NBR lub w połączeniu PCW i EPDM. NBR jest szczególnie odpowiedni do zastosowań w kontakcie z paliwami lub środkami smarnymi. Wysokiej jakości materiały są trwale elastyczne i mają dobrą sprężystość, dzięki czemu ich właściwości uszczelniające są niezmienne. Wszystkie profile spełniają wymagania dyrektyw RoHS i Reach. Ponadto, uszczelki krawędziowe GN 2180 z EPDM są dodatkowo certyfikowane zgodnie z UL 50 oraz UL 94-HB, co oznacza, że uszczelki mogą być stosowane jako komponenty w produktach końcowych, przeznaczonych do zastosowania z certyfikatem UL. Dzięki temu uszczelki GN 2180 mogą być eksportowane na rynek amerykański i kanadyjski.

Rysunki nr 5 i 6 przedstawiają przykładowe zastosowania.

Doszczelnianie ramy drzwi

Rys. 5. Przykład zastosowania uszczelki krawędziowej: doszczelnienie ramy drzwi

Prowadzenie przewodów przez przegrodę

Rys. 6. Przykład zastosowania osłony krawędzi: prowadzenie przewodów przez przegrodę

Strona katalogowa prezentowanych produktów:

Uszczelka krawędziowa GN 2180
https://www.elesa-ganter.pl/produkty/elementy-maszyn/seria/gn-2180

Uszczelka krawędziowa GN 2182
https://www.elesa-ganter.pl/produkty/elementy-maszyn/seria/gn-2182

Osłona krawędzi GN 2184
https://www.elesa-ganter.pl/produkty/elementy-maszyn/seria/gn-2184

Informacje o pełnej ofercie ELESA+GANTER znajdują się w nowym katalogu podstawowym 038 (wersja polskojęzyczna) lub na stronie: www.elesa-ganter.pl.
Jeśli nie posiadasz katalogu – zamów.

Kontakt:
Centrala:
+48 22 737 70 47
Pomoc techniczna: +48 885 020 900 (Dominik Gryczyński)

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Tags: ,
Dwururowe mechanizmy przesuwu – modyfikacja serii GN 491 oraz GN 492
World of Industry w Indiach

Najnowsze artykuły

Menu