Utralekkie skrzydła

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

NASA wykonała kolejny krok w celu stworzenia nowej generacji maszyn lotniczych. Tym razem inżynierowie z agencji kosmicznej zaprezentowali projekt samolotu zdolnego do zmiany położenia skrzydeł w trakcie super szybkiego lotu. W projekcie udział brali również specjaliści z Instytutu Technologii w Massachusetts.

Źródło: YouTube/NASA’s Ames Research Center

Zastosowany w samolocie model skrzydła oparto na nowatorskiej konstrukcji ultralekkiej ramy kratowej złożonej z tysięcy malutkich podzespołów. Dzięki niej możliwa jest zmiana kształtu skrzydła tak, aby zwiększyć kontrolę w czasie lotu oraz ograniczyć zużycie paliwa. Skrzydło składa się z aerożelu oraz gumopodobnych elementów elastycznych. Całość jest pokryta materiałem polimerowym. W ten sposób udało się uzyskać małą wagę urządzenia. Wynalazek przeszedł już udane testy w tunelu aerodynamicznym. Twórcy zapewniają, że ich dzieło znajdzie zastosowanie w dowolnym pojeździe powietrznym.

Źródło: news.mit.edu | Ilustracja: Aditya Vyas on Unsplash

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Ekologiczny transportowiec
Kosmiczny robot

Najnowsze artykuły

Menu