Pokrętła zaciskowe stosowane są do połączeń gwintowych wymagających obsługi bez użycia dodatkowego narzędzia. Wynikać to może na przykład z wygody użytkowania (brak dostępu do narzędzi). W części połączeń pojawia się dodatkowo konieczność ograniczenia dostępu dla osób niepowołanych. Do takich właśnie zastosowań zostały stworzone nowe pokrętła z zamkiem patentowym VLSK firmy ELESA.
Rys.1: Pokrętła z zamkiem patentowym VLSK
Pokrętła z zamkiem składają się z korpusu z mechanizmem blokującym, elementu nagwintowanego (tulei lub szpilki) oraz pokrywy z wbudowanym zamkiem patentowym.
Zasada działania jest następująca:
- wkładamy klucz do zamka umieszczonego w korpusie pokrętła i obracamy go o 180°,
- wkręcamy pokrętło w gwintowany otwór lub nakręcamy na gwintowany trzpień (w zależności od wybranej wersji), aż do momentu zaciśnięcia połączenia,
- obracany klucz z powrotem o 180° i wyciągamy z zamka.
Po wykonaniu tych czynności pokrętło jest zamocowane a jego pokrywa obraca się swobodnie, uniemożliwiając odblokowanie połączenia.
Zasada działania pokrętła z zamkiem VLSK
Miejscami zastosowania dla nowego pokrętła z zamkiem VLSK są wszystkie połączenia gwintowe, które chcemy zabezpieczyć przed niepowołanym dostępem np. osłony maszyn, elementy wyposażenia pojazdów pozostających bez ochrony, włazy rewizyjne czy miejsca użyteczności publicznej.
Pierwowzorem pokrętła z zamkiem VLSK było pokrętło VLS, dedykowane do podobnych zastosowań lecz wyposażone w zamek na klucz uniwersalny.
Pokrętło VLS
Strony katalogowe prezentowanych elementów:
Autor: Łukasz Michno
Redakcja: Elesa + Ganter Polska
Informacje o pełnej ofercie ELESA + GANTER znajdują się w:
- • nowym katalogu podstawowym 038 (wersja polskojęzyczna)
lub na stronie: www.elesa-ganter.pl
Jeśli nie posiadasz katalogu – zamów!
Kontakt:
Centrala: +48 22 737 70 47
Pomoc techniczna: +48 665 078 500 (Łukasz Michno)