VLSK – Pokrętła z zamkiem patentowym

artykułypokrętła

Pokrętła zaciskowe stosowane są do połączeń gwintowych wymagających obsługi  bez użycia dodatkowego narzędzia. Wynikać to może na przykład z wygody użytkowania (brak dostępu do narzędzi). W części połączeń pojawia się dodatkowo konieczność ograniczenia dostępu dla osób niepowołanych. Do takich właśnie zastosowań zostały stworzone nowe pokrętła z zamkiem patentowym VLSK firmy ELESA.

 

pokrętła z zamkiem VLSK

Rys.1: Pokrętła z zamkiem patentowym VLSK

Pokrętła z zamkiem  składają się z korpusu z mechanizmem blokującym, elementu nagwintowanego (tulei lub szpilki) oraz pokrywy z wbudowanym zamkiem patentowym.

Zasada działania jest następująca:

  • wkładamy klucz do zamka umieszczonego w korpusie pokrętła i obracamy go o 180°,
  • wkręcamy pokrętło w gwintowany otwór lub nakręcamy na gwintowany trzpień (w zależności od wybranej wersji), aż do momentu zaciśnięcia połączenia,
  • obracany klucz z powrotem  o 180° i wyciągamy z zamka.

Po wykonaniu tych czynności pokrętło jest zamocowane a jego pokrywa obraca się swobodnie, uniemożliwiając odblokowanie połączenia.

Zasada działania pokrętła z zamkiem  VLSK

Miejscami zastosowania dla  nowego pokrętła z zamkiem VLSK są wszystkie  połączenia gwintowe,  które chcemy zabezpieczyć przed niepowołanym dostępem np. osłony maszyn, elementy wyposażenia pojazdów pozostających bez ochrony, włazy rewizyjne czy miejsca użyteczności publicznej.

Pierwowzorem pokrętła z zamkiem VLSK było pokrętło VLS, dedykowane do podobnych zastosowań lecz wyposażone w zamek na klucz uniwersalny.

VLS pokrętło

Pokrętło VLS

Strony katalogowe prezentowanych elementów:

Autor: Łukasz Michno

Redakcja: Elesa + Ganter Polska

Informacje o pełnej ofercie ELESA + GANTER znajdują się w:

  • • nowym katalogu podstawowym 038 (wersja polskojęzyczna)

lub na stronie: www.elesa-ganter.pl

Jeśli nie posiadasz kataloguzamów!

Kontakt:
Centrala: +48 22 737 70 47
Pomoc techniczna: +48 665 078 500 (Łukasz Michno)

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Tags: ,
Dźwignie przestawne GN 303 i GN 300.5 – nowe wykonania
CONTROL-TECH 2012

Najnowsze artykuły

Menu