Walka z wiatrakami

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

Niemieccy naukowcy stworzyli robota, który jest w stanie znaleźć nawet najmniejsze uszkodzenie łopat wirnika turbin wiatrowych. Robot wspina się ku górze po linie, a gdy znajdzie się na wysokości łopat wirnika najpierw wykorzystuje promieniowanie podczerwone i kamerę termiczną, która pozwala na wykrycie najmniejszych nawet uszkodzeń materiału.

Jest również wyposażony w niezwykle czułą konwencjonalną kamerę i urządzenie emitujące ultradźwięki. To wszystko pozwala mu na stworzenie precyzyjnej mapy ewentualnych uszkodzeń i przesłanie jej do operatora.

Wynalazek okazuje się być niezwykle użyteczny, ponieważ dotąd turbiny wiatrowe musiały podlegać wnikliwej inspekcji człowieka, co jest dość trudne. Dodatkowym atutem jest fakt, że robot może być dostosowany do każdego rodzaju wiatraka niezależnie od jego wielkości i usytuowania (tego, czy znajduje się na morzu czy też na lądzie).

Źródło: www.theengineer.co.uk

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Wyszukiwarka patentów
Nowe superwytrzymałe stopy tytanu i szkła

Najnowsze artykuły

Menu