Wiatrak bez śmigieł

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

Ogromne wiatraki są jak na razie najlepszym sposobem na wytwarzanie energii elektrycznej. Niestety jednocześnie spotykają się z dużą krytyką, ponieważ łopatki turbin bardzo hałasują, wpływając na mieszkających w pobliżu ludzi i zwierzęta. Na szczęście Hiszpańska firma Vortex już pracuje nad rozwiązaniem tego problemu. Ich wynalazkiem jest bezłopatkowa turbina, która w zamyśle ma być przynajmniej tak samo wydajna jak dotychczasowe.

Źródło: YouTube/Vortex Bladeless

Ich urządzenie wykorzystuje tak zwany efekt wirowości. Chodzi o to, że konstrukcja masztu powoduje powstawanie zawirowań powietrza wokół niego, tak że powstaje energia kinetyczna. Poza tym maszt ma stosunkowo prostą konstrukcję, co powinno znacznie wpłynąć na koszty konserwacji, a co za tym idzie, zmniejszyć koszt produkowanej energii elektrycznej. Konstruktorzy twierdzą, że wiatr o prędkościach dochodzących do 12 metrów na sekundę przekaże turbinie ok  czterdziestu procent swojej mocy. Wprawdzie testy wykazały, że takie turbiny wytwarzają nieco mniej mocy od łopatkowych, ale konstruktorzy już nad tym pracują. Poza tym ich rozmiary pozwalają na montowanie ich w większej ilości. Więc końcowy efekt powinien być lepszy niż dotychczasowe. Pierwsze tego typu urządzenia mają wejść do użytku w przyszłym roku.

Źródło: Wired

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Tags: , , ,
Ekokapsuła
Poziomice – czyli w jaki sposób regularnie poziomować maszyny i urządzenia?

Najnowsze artykuły

Menu