GN 653.2 – Wkręty dociskowe z zabezpieczeniem przed zgubieniem

artykułyNowościpolecane produktywkręty

Nowość ELESA+GANTER

Firma ELESA+GANTER wprowadziła do oferty wkręty dociskowe GN 653.2 (Rys. 1). Umożliwiają one montaż/demontaż poszczególnych elementów maszyn i urządzeń bez konieczności całkowitego wykręcania wkrętów mocujących. Zabezpiecza to w prosty sposób wkręty przed zgubieniem, ułatwiając jednocześnie montaż czy demontaż elementu mocowanego.

Wkręty dociskowe z zabezpieczeniem
Wkręty dociskowe z zabezpieczeniem

Rys. 1 Wkręty dociskowe GN 653.2 i GN 653.2-NI

Wkręty GN 653.2 zostały tak zaprojektowane, że posiadają gwint tylko na końcu trzpienia. Na pozostałej długości trzpień ma gładką powierzchnię i zmniejszoną średnicę względem gwintu.

W celu montażu należy wykonać otwór gwintowany w elemencie mocowanym oraz w korpusie. W zależności od konstrukcji należy wykonać dodatkowy gładki otwór przejściowy w jednym lub obu łączonych elementach (Rys. 2). Montaż odbywa się przez wkręcenie GN 653.2 w element mocowany oraz korpus. Demontaż polega na wykręceniu wkrętów tylko z korpusu.

Dzięki gładkiej powierzchni trzpienia, wkręt można wysunąć wtedy tylko do momentu oparcia się o gwint w elemencie mocowanym. Funkcjonalność ta powoduje, że wkręty serii GN 653.2 są zabezpieczone przed wypadnięciemz elementu mocowanego, a niewielka długość gwintu trzpienia pozwala na jego szybki montaż i demontaż. Ma to szczególne znaczenie w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym oraz wszędzie tam, gdzie szczególną uwagę przykłada się do zintegrowania elementów instalacyjnych np.: z osłoną urządzenia. Poniżej zaprezentowano kilka sposobów montażu wkrętu GN 653.2.

schemat montażu wkrętów dociskowych
schemat montażu wkrętów dociskowych

Rys.2 Sposoby montażu wkrętu dociskowego GN 653.2

Wkręty dociskowe GN 653.2 zostały wykonane w dwóch wariantach materiałowych:

– GN 653.2 – ze stali węglowej oksydowanej na czarno,

– GN 653.2-NI – ze stali nierdzewnej AISI 303 kulowanej na mat.

Redakcja: Elesa+Ganter Polska

Informacje o pełnej ofercie ELESA + GANTER znajdują się na stronie: www.elesa-ganter.pl

Jeśli nie posiadasz katalogu w wersji papierowej – zamów

Kontakt:

Centrala: +48 22 737 70 47

Pomoc techniczna: +48 887 420 800

 

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

VCT-LP: Pokrętła z łańcuchem zabezpieczającym
OPOLAGRA 2016

Najnowsze artykuły

Menu