Wskaźnik położenia z czujnikiem magnetycznym MPI-R10

artykuływskaźniki położenia

Elesa+Ganter wprowadza do swojej oferty nowy wskaźnik położenia. MPI-R10 to system pomiaru przesuwu liniowego i kątowego bazujący na czujniku i liniale magnetycznym. Nowy wskaźnik charakteryzuje się łatwym montażem i pozwala na precyzyjne dopasowanie i pozycjonowanie, skracając czas regulacji do minimum.

Wskaźnik położenia z czujnikiem magnetycznymKompletny system składa się z wielofunkcyjnego wyświetlacza ciekłokrystalicznego MPI-R10, czujnika magnetycznego z przewodem FC-MPI, a także z taśmy magnetycznej M-BAND. Wszystkie elementy zamawiane są oddzielnie. Układ zasilany jest z niezależnego źródła energii – baterią 1/2 AA 3,6 V, dołączaną do zestawu.

W przeciwieństwie do znanego już wcześniej wskaźnika położenia MPI-15, bateria zlokalizowana jest wewnątrz obudowy ekranu (rys. 1), co czyni zestaw bardziej kompaktowym. Testy wykazały żywotność baterii, sięgającą nawet czterech lat. Podtrzymanie ustawień w czasie wymiany baterii zapewnia wbudowana pamięć buforowa.

Rys. 1. MPI-R10 wyposażony jest w wewnętrzną baterię

Cyfrowy wyświetlacz

Wielofunkcyjny, siedmiocyfrowy wyświetlacz MPI-R10 dostępny jest w dwóch klasach szczelności: IP54 oraz IP67. Może pracować w kurzu i zapyleniu, a szczelniejsza wersja może być stosowana również w aplikacjach, gdzie występuje mycie pod ciśnieniem. Dzięki zastosowaniu zatrzasku mocującego wyświetlacz instaluje się w bardzo prosty sposób (rys. 2).

Programowanie wskaźnika odbywa się za pomocą czterech klawiszy funkcyjnych w sposób zbliżony do obsługi wskaźnika położenia DD52R-E, umożliwiając:

  • wyświetlanie wartości w różnych jednostkach (milimetry, cale, stopnie kątowe),
  • pomiar wartości bezwzględnych i przyrostowy tryb pracy,
  • załadowanie do 10 wartości offsetu,
  • możliwość przechowywania i wyświetlania do 32 pozycji docelowych.

Rys. 2. Montaż wyświetlacza MPI-R10

Dokładność pomiaru i możliwości adaptacyjne

Istotną różnicą w stosunku do wskaźnika położenia MPI-15 jest konieczność oddzielnego zamówienia zarówno wyświetlacza, jak i czujnika z przewodem odpowiedniej długości. Pozwala to na wymianę przewodu z powodów serwisowych oraz przy konieczności modernizacji (np. wydłużenie zasięgu działania czujnika). Złącze czujnika FC-MPI wyposażone jest w prosty system zatrzaskowy, który ułatwia jego montaż i demontaż (rys. 3).

Dużym atutem nowego układu pomiarowego MPI-R10 jest jego rozdzielczość, tj. najmniejsza zmiana w długości jaką urządzenie potrafi wyświetlić. Wynosi ona 0,01 mm, przy dokładności i powtarzalności wynoszącej 0,1 mm. Czyni to wskaźnik dobrym narzędziem pomiarowym dla m.in.:

  • pił,
  • gilotyn do cięcia,
  • ploterów,
  • wiertarek stołowych dla branży stolarskiej, meblarskiej, tapicerskiej i budowlanej.

Rys. 3. Zatrzaskowy montaż czujnika magnetycznego z przewodem do ekranu wyświetlacza MPI-R10

Nasi Doradcy Techniczni pomogą Państwu dobrać odpowiednie rozwiązanie odpowiednie do wymagań aplikacji. Mogą również pomóc w konfiguracji urządzeń. O szczegóły prosimy pytać, dzwoniąc na poniższy numer telefonu.

 

Informacje o pełnej ofercie produktowej znajdują się w katalogu:
KATALOG GŁÓWNY 048 (pdf)
lub na stronie: www.elesa-ganter.pl
Potrzebujesz wersji drukowanej – zamów!

Kontakt: +48 22 737 70 47

Powiązane artykuły:

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Trzpień ustalający GN 817.6 z czujnikiem pozycji
Kwantowy radar

Najnowsze artykuły

Menu