Wybuchowy konstruktor

artykuływynalazcy

W cyklu poświęconym konstruktorom przedstawiamy wam sylwetkę Fińskiego inżyniera Sigurda Johanessa Savoniusa, który zapisał się annałach historii jako wynalazca turbiny rotorowej.Źródło: YouTube/fotiiis

Urodził się w 2 listopada 1884 roku i już od najmłodszych lat lubił eksperymentować, a największą przyjemność sprawiało mu wywoływanie eksplozji. Jeden z tych eksperymentów kosztował go utratę dwóch palców oraz wzroku w prawym oku. Z czasem ukończył wydział Politechniki Helsińskiej na kierunku architektury. Jednocześnie w dalszym ciągu zajmował się tworzeniem projektów inżynieryjnych. W 1920 roku razem z żoną założył swoją firmę. W tym samym roku opatentował swój pierwszy wynalazek. Było to urządzenie do topienia śniegu i zamieniania go w  wodę pitną. Udoskonalił też piece kamienne. Na początku lat dwudziestych zainteresował się przepływem powietrza i wytwarzaniem energii z wiatru. Fascynacja tym tematem doprowadziła do stworzenia jego najważniejszego wynalazku czyli Turbiny Rotorowej Savoniusa. Jego turbinę wyróżniało to, że pracowała już przy niskim natężeniu wiatru, a co za tym idzie nie wymagała osadzenia na długim maszcie. Dzisiaj Turbiny (lub też rotory) Savoniusa wykorzystuje się do zasilania stacji meteorologicznych, jachtów czy lamp ulicznych.

Źródło: Wikipedia | Ilustracja: By Unknown[1], Public Domain, Link

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Tags: ,
Mechaniczna ośmiornica
Mechaniczny strażnik

Najnowsze artykuły

Menu