Wynalazca mechanicznego kalkulatora

artykułyCiekawostki techniczne ze światawynalazcy

Dokładna data urodzin tego wynalazcy nie jest znana. Przyszedł na świat w Hrubieszowie w latach 60 osiemnastego stulecia.  Samodzielnie uczył się sztuki mechaniki, dzięki której mógł pracować m.in. jako zegarmistrz. Dzięki wybitnym zdolnościom matematycznym i zmysłowi konstruktorskiemu oraz pomocy ze strony Stanisława Staszica przeszedł do historii jako wynalazca m.in. maszyny liczącej. Mowa o Abrahamie Sternie.

portret Abrahama Sterna, „Blank-portret-Abrahama-Sterna” autorstwa Jan Antoni Blank (1785-1844) - http://www.rechenmaschinen-illustrated.com. Licencja Domena publiczna na podstawie Wikimedia Commons - https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Blank-portret-Abrahama-Sterna.jpg#/media/File:Blank-portret-Abrahama-Sterna.jpg
Blank-portret-Abrahama-Sterna” autorstwa Jan Antoni Blank (1785-1844)http://www.rechenmaschinen-illustrated.com. Licencja Domena publiczna na podstawie Wikimedia Commons.

Kalkulator wykonujący cztery, a w ostatniej wersji aż pięć operacji matematycznych, w tym pierwiastkowanie, to tylko jeden z wynalazków Sterna. Zasłużył się ludzkości także konstruując tzw. trianguł ruchomy oraz prosty mechanizm Sterna zabezpieczający powozy przed rozbieganiem się koni. Abraham Stern przeszedł do historii także jako pradziadek Antoniego Słonimskiego, ale to już zupełnie inna historia.

Źródło: Wikipedia

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Tags: , ,
EPLA 2015 – Targi Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy
Maszyna zbada oceany

Najnowsze artykuły

Menu