Wynalazca pewnego zamka

artykułyCiekawostki techniczne ze światawynalazcy

Niedawno minęła 147 rocznica urodzin Gideona Sundbacka. Prawdopodobnie niewiele osób o nim słyszało, pomimo, że na co dzień korzystamy z jego wynalazku.

Gideon Sundback urodził się w Ödestugu. Jego ojciec był rolnikiem. Przyszły wynalazca studiował  w Szwecji, ale po ukończeniu szkoły wyjechał do Niemiec. Kontynuował tam studia i uzyskał tytuł inżyniera. W 1905 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. W 1913 roku stworzył pierwowzór swojego najsłynniejszego wynalazku, czyli zamka błyskawicznego. Był to jeszcze niedoskonały projekt, ale w kolejnym roku Sundback go usprawnił, a w 1917 roku zdecydował się na jego opatentowanie. Wcześniejszy system zapinania składał się z oczek i haczyków i nie gwarantował szczelności. Wynalazek Sundbacka rozwiązał ten problem. Z czasem w obliczu sukcesu swojego wynalazku stworzył pierwszą fabrykę zamków błyskawicznych. Za swoje działania otrzymał wiele nagród, w tym Złoty Medal Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk Inżynieryjnych.

Źródło: Wikipedia | Ilustracja: By nieznanyGideon Sundback kimdir ? Fermuarın icadı, Domena publiczna, Link

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Tags: ,
Mechaniczny dostawca
Najpotężniejsza farma solarna

Najnowsze artykuły

Menu