Człowiek, który ratował życie lotników

artykuływynalazcy

Dzięki temu wynalazkowi możliwe jest dzisiaj m.in. sprowadzanie z orbity okołoziemskiej ogromnych i ciężkich urządzeń lub wyhamowanie odrzutowców. Jednak czy wiecie, jak wyglądał pierwszy spadochron. Jeśli wierzyć załączonemu filmowi była to konstrukcja  przypominająca suknię otwieraną w trakcie lotu niczym parasol. Jej wynalazcą był słowacki emigrant Štefan Banič.

Źródło: YouTube/Interesting Life

Pierwszy działający spadochron opracował  i przetestował w roku 1913 skacząc z czterdziestego pierwszego piętra jednego z waszyngtońskich budynków, a rok później z samolotu. Obserwatorami jego prób byli przedstawiciele Urzędu Patentowego oraz wojskowi. I właśnie to wojsko jako pierwsze zaczęło korzystać z jego wynalazku. Banič sprzedał swój patent Amerykańskiej Armii, dzięki czemu do dziś uchodzi za osobę, która uratowała życie wielu lotnikom. Sam nie zgromadził jednak wielkiego majątku. Po zakończeniu Pierwszej Wojny Światowej wrócił do swojej rodzinnej Słowacji, gdzie zmarł w roku 1941.

Źródło: Wikipedia

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Tags: ,
Trzpienie ustalające GN 817.8 z możliwością samodzielnego dostosowania do wymagań danej aplikacji
Pies – wierny robot

Najnowsze artykuły

Menu