Kto wynalazł baterię alkaliczną?

artykuływynalazcy

Znacie historię kanadyjskiego chemika, Lewisa Urry? Urodził się w styczniu 1927 roku. W wieku 23 lat uzyskał tytuł inżyniera chemika i rozpoczął pracę w firmie Eveready. Kilka lat później został przeniesiony do laboratoriów w Ohio. Pracował tam nad ulepszeniem mało trwałych baterii cynkowo węglowych. Wtedy odkrył, że bardziej opłacalne jest stworzenie nowego rodzaju baterii zamiast ulepszanie starego.

Źródło: YouTube/Mademoiselle Marie Hamel

Urry odkrył, że połączenie dwutlenku manganu i cynku z elektrolitem sprawia, że bateria jest trwalsza, ale o mniejszej mocy. W dalszych badaniach Urry ominął ten problem dzięki zastosowaniu sproszkowanego cynku. Po zaprezentowaniu wynalazku kierownictwo firmy natychmiast zaczęło produkcję wedle projektu Urryego. W ten sposób powstały pierwsze baterie alkaliczne. Z czasem firma zmieniła nazwę na Energizer czyli markę, która jest dziś znana na całym świecie. Oryginalna bateria Urryego jest przechowywana obecnie razem z żarówką Edisona w Smithsonian Institute.

Źródło: Wikipedia | Ilustracja: pl.freeimages.com/Wanderlei Talib

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Tags: ,
Jak powstały syntetyczne diamenty?
Robot do użytku publicznego

Najnowsze artykuły

Menu