Dźwignia z krzywką mimośrodową

artykułydźwigniemocowania

Śruba z krzywką mimośrodową o oznaczeniu GN 418 oraz dźwignia z krzywką mimośrodową o oznaczeniu GN 418.1 zostały zaprojektowane do mocowania różnego rodzaju detali i posiadają wiele zastosowań. Do największych zalet należą: duża żywotność, małe gabaryty oraz łatwość w użyciu nawet w ciasnych miejscach.

 

dźwignie z krzywką mimośrodową

Rys.: Dźwignia z krzywką mimośrodową

Wymienione produkty są dostępne w dwóch wariantach – z łbem z gniazdem sześciokątnym oraz z rękojeścią. W obu przypadkach ich sposób działania jest taki sam:

Łeb krzywki ma dwa mimośrody: promieniowy (z dodatkowym stożkiem 30°) oraz osiowy ciągowy. Mimośród sprawia że siła zaciskowa jest taka sama w dowolnej pozycji. Krzywka jest również samohamowna. Siła działająca na punkt zacisku generuje efekt ciągowy, który w uzupełnieniu do siły tarcia, dociska element obrabiany. Dodatkowy efekt ciągowy wytwarzany jest przez gwint i stożek 30°.

Sposób działania

Montaż śruby z krzywką mimośrodową GN 418 odbywa się poprzez gniazdo sześciokątne umieszczone w jej łbie. Stal jest utwardzona powierzchniowo, ocynkowana i poddana pasywacji niebieskiej.

Dźwignia z krzywką mimośrodową GN 418.1 posiada rękojeść połączoną z mimośrodem przez wielowypust, co pozwala na ustalenie pozycji zaciskowej i przestawienie dźwigni. Śruba i rękojeść wykonane są ze stali utwardzonej powierzchniowo i dodatkowo polerowanej.

Biorąc pod uwagę różne możliwości montażu, firma Ganter zaprojektowała dwie wersje nowych produktów: z gwintem prawym lub lewym.

Do głównych zastosowań należą:

  • Mocowanie płaskich elementów obrabianych,
  • Mocowanie zaokrąglonych elementów obrabianych,
  • Dociskanie centryczne w otworze,
  • Zwielokrotnienie mocowania w ciasnych miejscach.

Linki do stron katalogowych ze szczegółowymi danymi technicznymi znajdują się poniżej:

 

Autor: Eligiusz Glass
Redakcja: Elesa+Ganter Polska

Informacje o pełnej ofercie produktowej znajdują się w katalogu:

Nowy katalog podstawowy 038 (wersja polskojęzyczna)
lub na stronie: www.elesa-ganter.pl

Jeśli nie posiadasz katalogu – zamów!

Kontakt:
Centrala: +48 22 737 70 47
Pomoc techniczna: +48 691 772 572 (Krzysztof Stutko)

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Tags: ,
Koła jezdne i zestawy kołowe RE.E2
RubPlast EXPO 2010

Najnowsze artykuły

Menu