Wzrok wyostrzony dzięki aktywnym okularom

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

Każdy chciałby mieć sokoli wzrok. Osiągnięcie tego celu już wkrótce może być w zasięgu ręki dzięki zdobyczom technologii. Inżynierowie z Uniwersytetu w Utah opracowali tak zwane aktywne okulary samodzielnie dostosowujące ostrość.

Źródło: YouTube/Wall Street Journal

Specjalne czujniki podczerwieni sprawdzają, na co patrzymy i tak dostosowują soczewki, aby obserwowany przez nas obiekt uległ maksymalnemu wyostrzeniu. Warte wspomnienia jest to, że urządzenie działa szybko i dostosowuje obraz w ciągu zaledwie 14 milisekund. Same soczewki również są nową technologią. Jest to gliceryna zamknięta między dwiema ruchomymi błonami. W dotychczasowych testach wynalazek świetnie się sprawdzał. Niestety samo urządzenie wymaga ładowania, co nieco ogranicza możliwość korzystania z niego. Nie należy też na razie do najładniejszych i jest mało dyskretne. Z całą pewnością powinno zostać zmniejszone i zaprojektowane tak, by nie wzbudzało powszechnej uwagi. Ma się tym zająć nowo powstała firma Sharpeyes LLC. Po wprowadzeniu niezbędnych modyfikacji w sferze designu okulary zaczną być sprzedawane komercyjnie.

Źródło: www.theverge.com | Ilustracja: Dan Hixson/University of Utah College of Engineering

 

 

 

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Tags: , ,
Nowe elementy antywibracyjne – seria DVB. i DVC
Jak powstały syntetyczne diamenty?

Najnowsze artykuły

Menu