Zadrapania znikną same

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

Naukowcy z Uniwersytetu w Illinois opracowali przełomową metodę modyfikacji substancji wykorzystywanych do powlekania innych powierzchni, która pozwala na “samoleczenie” zadrapań. Nowy rodzaj powłok ochronnych ma za zadanie chronić dany materiał przed niszczącym działaniem czynników zewnętrznych. Nadaje się do wykorzystywania np. w samochodach, łodziach jak też bardziej prozaicznych meblach ogrodowych. Dzięki szybkiej samoistnej naprawie zniszczeń, powłoka chroni podłoże, na którym jest umieszczona, przed rdzewieniem.

Sekret działania takiego samodzielnie regenerującego się pokrycia tkwi w mikrokapsułkach o średnicy mniejszej niż 100 mikronów (jedna milionowa milimetra). W niektórych z nich zawarty jest specjalny katalizator, w pozostałych zaś substancja naprawcza. Mikrokapsułki są mieszane z powłoką i równomiernie rozprowadzane po podłożu. W chwili zadrapania część kapsułek zostaje otwartych, a między ich zawartością zachodzą reakcje, dzięki którym zniszczenie zostaje naprawione w ciągu kilku minut lub godzin.

Próby przeprowadzone na materiałach pokrytych takim rodzajem powłoki dowiodły, że są one faktycznie odporne na rdzę, nawet mimo wystawienia na trudne warunki. Autorzy wynalazku już założyli spółkę i mają nadzieję na komercyjne wykorzystanie swojego wynalazku.

Źródło: www.sciencedaily.com

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Samodzielnie zasilający się nadajnik radiowy
Szanowni Klienci,

Najnowsze artykuły

Menu