Zamki z piasku podpowiedzą jak budować

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

Przepis na udany zamek z piasku może się przyczynić do powrotu starożytnej metody wznoszenia budynków przy wykorzystaniu ubitej ziemi jako budulca. Techniką tą, wykorzystaną m. in. do wzniesienia części Muru Chińskiego, zainteresowali się naukowcy z Uniwersytetu Durham.

Zamki z piasku nie potrzebują zbyt wiele wody, podobnie jest w przypadku mieszaniny piachu, żwiru i gliny, której używa się przy budowie. Niska zawartość wody jest kluczowym czynnikiem, decydującym o wytrzymałości całej konstrukcji, ponieważ pozwala cząsteczkom gleby na silne zespojenie w trakcie wysychania.

Zainteresowanie tą techniką budowania jest coraz większe, ponieważ jest ona całkowicie ekologiczna i pozwala uniezależnić się od cementu, którego produkcja przyczynia się do 5% całkowitej emisji CO2. Jednak jej zgłębianie ma także na celu bardziej efektywne ratowanie zagrożonych zawaleniem zabytkowych budynków wznoszonych w ten właśnie sposób.

Źródło: www.sciencedaily.com

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

BikeChallenge
Zagubione kule

Najnowsze artykuły

Menu