Zapięcia TLM, TLN oraz TLL, TLP

artykułyNowościzapięcia

TLM, TLN oraz TLL i TLP to normy nowych prostych zapięć w ofercie produktów Elesa+Ganter.  Modele te charakteryzują się przede wszystkim różną funkcjonalnością, która umożliwia dopasowanie odpowiedniego typu zapięcia do konstrukcji i sposobu działania zamknięć osłon, drzwi, zabudów itp.

Zapięcia serii TLM zbudowane są z dwóch podstawowych elementów – mechanizmu zapinającego, który posiada regulację siły zamknięcia oraz zaczepu. Sposób zapinania czyni je bardzo kompaktowymi i zawartymi, szczególnie w pozycji zamkniętej (rys.1).

Zapięcia dostępne są w wykonaniach ze stali galwanizowanej lub nierdzewnej (AISI 304). Typ TLML posiada dodatkowo możliwość zabezpieczenia kłódką, co jest szczególnie przydatne w aplikacjach pracujących w miejscach ogólnodostępnych, np. w zabudowach pojazdów i maszyn drogowych.

 

zapięcia TLM

Rys.1. Zapięcie TLM oraz typ TLML.

Zapięcia TLN (rys.2) co do zasadniczej budowy i zasady działania odpowiadają prezentowanym powyżej TLM. Charakteryzują się jednak węższą budową, a co za tym idzie trochę mniejszą obciążalnością. Zapięcie występuje standardowo w wersji ze stali galwanizowanej, na specjalne życzenie możliwe jest wykonanie niklowane.

zapięcie TLN

Rys2. Zapięcie TLN.

TLL to nowe zapięcia do najprostszych aplikacji, niewymagających dużych sił zamknięcia. Budowa opiera się na mechanizmie zamykającym, zintegrowanym z zapinką hakową wykonaną z drutu o średnicy 3,5mm. Standardowo dostępne są w wykonaniu ze stali galwanizowanej. Na specjalne życzenie mogą być również wykonane ze stali nierdzewnej AISI 304 (rys.3).

zapięcia TLL

Rys.3. Zapięcie TLL

Zapięcie TLP jest zbudowane podobnie jak model TLL. Wyróżnia je inny kształt mechanizmu i wielkość (połowę mniejsze od poprzednika). Dostępne są wykonania ze stali galwanizowanej oraz, na specjalne życzenie, ze stali nierdzewnej AISI 304 (rys. 4).

zapięcia TLP

Rys.4. Zapięcie TLP

Nowe zapięcia Elesa+Ganter przeznaczone są głównie do aplikacji, w których wymagana jest szczelność, sztywność lub/oraz możliwość eliminacji drgań spinanych elementów.

Modele TLM i TLN charakteryzują się większymi siłami przytrzymania – odpowiednio 1500N i 1000N. Ich zasadnicze przeznaczeni to zabudowy pojazdów i maszyn, których pracy towarzyszą drgania.  Zapięcia TLL i TLP są przeznaczone do lżejszych aplikacji, taki jak lekkie osłony, czy pokrywy, np. skrzynki transportowe. Wartość siły przytrzymania dla modelu TLL to 200N, a dla modelu TLP to 400N.

Strony katalogowe prezentowanych produktów:

Autor: Stefan Lewandowski
Redakcja: Elesa+Ganter Polska

Informacje o pełnej ofercie ELESA + GANTER znajdują się w katalogach papierowych oraz na stronie: www.elesa-ganter.pl

Jeśli nie posiadasz katalogu – zamów

Kontakt
Centrala: +48 22 737 70 47
Pomoc techniczna: +48 885 020 900 (Stefan Lewandowski)

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Tags: , ,
Uchwyt z zamkiem – GN 115.7
Nowe standardowe twardości gumy dla elementów antywibracyjnych

Najnowsze artykuły

Menu