Zaślepki i łączniki do profili do budowania konstrukcji

artykułyłącznikiNowości

Firma ELESA+GANTER wprowadza do swojej oferty grupę nowych zaślepek oraz łączniki do profili. Jest to prosty system elementów wykonanych z technopolimeru o przekroju kwadratowym lub okrągłym, z których w szybki sposób można zbudować dowolną konstrukcję (Rys.1).

łączniki do profili - konstrukcja

Rys.1. Przykładowa konstrukcja zbudowana z łączników do profili STC .

W grupie nowych produktów wyróżniamy aż 6 różnych funkcjonalnie elementów, zarówno łączników do profili jak i zaślepek:

Łącznik kwadratowy STC (Rys.2) zbudowany jest z dwóch elementów wykonanych z poliamidu. Opcjonalnie może być wzmocniony wkładką ze stali ocynkowanej lub stali nierdzewnej. Wśród możliwych wariantów mamy do dyspozycji łączniki do profili STC od jednoosiowego dwukierunkowego do trzyosiowego sześciokierunkowego. Przeznaczony jest głównie do budowy prostych zabudów urządzeń, jak również osłon całych maszyn. Niebywałą zaletą łączników STC jest prosty montaż, polegający na wciśnięciu elementu w profil bez konieczności użycia dodatkowych śrub, czy narzędzi.

łączniki do profili STC

warianty łączników do profili

Rys.2. Możliwe warianty łączników kierunkowych STC .

Regulowany łącznik STC-A (Rys.3) zbudowany jest z dwóch elementów wykonanych z poliamidu połączonych w sposób przegubowy. System STC-A zapewnia płynną regulację kąta pomiędzy ramionami łącznika od 0 do 1950– zależnie od wersji. Sposób montażu konstrukcji jest identyczny jak w przypadku łącznika STC. Elastyczność kształtowania łącznika STC-A sprawia, że jest on idealnym elementem do zabudowy np. central wentylacyjnych, często pracujących na poddaszach budynków, gdzie kształt można dopasować do dowolnej przestrzeni.

łączniki STC-A

Rys 3. Łączniki do profili STC-A z regulacją kąta pomiędzy ramionami .

Łączniki do profili rozprężne RTE i STE (Rys. 4) wykonane są z technopolimeru na bazie poliamidu. Model RTE jest łącznikiem do profili okrągłych zaś model STE do kwadratowych. Brak kołnierza w budowie obu elementów pozwala na łączenie profili z dowolnymi konstrukcjami, przy czym sam łącznik nie jest widoczny. Montaż realizowany jest za pomocą nakrętek lub śrub umieszczanych w wewnętrznych gniazdach elementów RTE i STE. W momencie skręcania stożkowy kształt gniazda wywołuje rozprężanie się łącznika i nacisk na wewnętrze ściany profilu, co zapewnia dużą wytrzymałość połączenia na rozciąganie.

łączniki okrągłe i kwadratowe

Rys 4. Łącznik RTE- okrągły i STE- kwadratowy oraz sposób łączenia elementów .

Wkładki do profili ze stopą o regulowanej wysokości serii NDA (Rys. 5). Wykonane są z technopolimeru na bazie poliamidu i dostępne dla profili okrągłych NDA.T oraz dla profili kwadratowych NDA.S. Zależnie od rozmiaru mogą przenosić obciążenia do 2500N. Sposób regulacja realizowany jest poprzez wkręcanie/wykręcanie poliamidowej stopy.

wkładki do profili okrągłych i kwadratowych

Rys 5. Wkładki do profili okrągłych- NDA.T i do profili kwadratowych NDA.S z regulowaną wysokością stopy.

Dzielone zaślepki NDL.T do profili okrągłych oraz NDQ.T do kwadratowych, wykonane z technopolimeru. Kształt wewnętrznego gniazda zaślepek jest przystosowany do montażu nakrętek sześciokątnych DIN 934 (Rys. 6). Umożliwiają one na przykład montaż stóp, służąc jak elementy podstawy prostych konstrukcji np. systemy magazynowe. Maksymalne obciążenie statyczne wkładek NDL.T/ NDQ.T wynosi 3000N.

wkładki do profili okrągłych i kwadratowych

Rys 6. Wkładki do profili okrągłych- NDL.T i do profili kwadratowych NDQ.T z wewnętrznym gniazdem pod nakrętki DIN 964.

Zaślepki rozprężne do profili okrągłych i kwadratowych NDE.T i NDE.Q (Rys. 7) to produkt służący do trwałego montażu różnych elementów. Wykonany jest z technopolimeru bazującego na poliamidzie, co zapewnia wysoką trwałość i dużą wytrzymałość mechaniczną (do 3000N). System wewnętrznych stożkowych gniazd zaślepek NDE.T/NDE.Q działa identycznie jak w przypadku łączników RTE/STE, wywołując rozprężanie się elementu wewnątrz profilu. Zaślepki sprawdzają się idealnie jako element montażowy np. stóp w maszynach i urządzeniach. Połączenie gwarantuje dużą wytrzymałość mechaniczną i odporność na drgania poprzez brak luzu.

wkładki do profili okrągłych i kwadratowych

Rys 7. Zaślepki rozprężne do profili okrągłych- NDE.T i do profili kwadratowych NDE.Q..

Poniżej zamieszczone zostały linki do stron katalogowych prezentowanych produktów.

Autor: Stefan Lewandowski

Redakcja: Elesa+Ganter Polska

Informacje o pełnej ofercie ELESA + GANTER znajdują się w katalogach w wersji papierowej lub na stronie www.elesa-ganter.pl

Jeśli nie posiadasz katalogu – zamów

Kontakt
Centrala: +48 22 737 70 47
Pomoc techniczna: +48 885 020 900 (Stefan Lewandowski)

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Tags: , ,
Mosiężne korki i zawory odpowietrzające GN 881, GN 882 i GN 883
Łącznik obrotowy dwukierunkowy GN 490

Najnowsze artykuły

Menu