Elementy Elesa+Ganter w maszynach do produkcji sushi – case study firmy 2LHDM

artykułyPorady techniczne

Dobrze zaprojektowane maszyny i urządzenia przeznaczone do pracy w przemyśle spożywczym muszą zapewnić najwyższy poziom higieny w procesach produkcyjnych. Jest to szczególnie istotne w przetwórstwie mięsnym oraz rybnym, gdzie nawet niewielkie uchybienia w tej kwestii, skutkują poważnymi konsekwencjami. Powierzchnie stykające się z produktem powinny być łatwe do mycia i dezynfekcji, a dodatkowo muszą zostać wyeliminowane tzw. martwe obszary, w których może wystąpić zanieczyszczenie mikrobiologiczne lub chemiczne. Decydując o wymaganiach higienicznych dla konkretnej linii technologicznej lub samego urządzenia, konstruktor musi uwzględnić nie tylko rodzaj procesów technologicznych, ale także możliwe zagrożenia związane z produkcją żywności.

Z tymi wyzwaniami mierzy się na co dzień nasz klient, firma 2LHDM, specjalizująca się w projektowaniu, budowie maszyn i urządzeń oraz automatyzacji procesów produkcyjnych. Jednym z ważniejszych obszarów działalności firmy jest przemysł spożywczy, w tym przetwórstwo rybne. Projekty i budowa maszyn w 2LHDM rozpoczyna się od koncepcji, a kończy na uruchomieniu w zakładzie produkcyjnym u użytkownika.


Rys. 1. Logo firmy 2LHDM

W niniejszym artykule przedstawiamy case study, które jest dowodem na to, że dzięki elementom Elesa+Ganter można rozwiązać problemy techniczne lub funkcjonalne, przy jednoczesnym zachowaniu najwyższych standardów ergonomii, odporności na korozję i higieniczności.

MODUŁOWY TRASPORTER SPOŻYWCZY DO SUSHI


Rys. 2. Modułowy transporter spożywczy

Transporter modułowy posiada w pełni higieniczną konstrukcję, która została oparta na stali kwasoodpornej w gatunku AISI 316. Dzięki temu, urządzenie spełnia wszystkie rygorystyczne wymagania, jakie stawia się temu sektorowi gospodarki. W transporterze modułowym zastosowano autorską koncepcję FleX & Clean, która polega na eliminacji użycia jakichkolwiek narzędzi w celu rutynowego rozbrojenia maszyny (np. do mycia), przy zminimalizowaniu możliwości gromadzenia się wody i bakterii. Funkcjonalność i wygodę obsługi urządzenia m.in. dzięki elementom E+G, przedstawia film dostępny TUTAJ. W tych procesach pomagają (rys. 3):


Rys. 3. Elementy Elesa+Ganter na modułowym transporterze spożywczym firmy 2LHDM

Zastosowanie powyższych komponentów przyczynia się do wysokiego poziomu procesów higienizacji w zakładach produkcyjnych. Modułowa konstrukcja daje możliwość zamówienia przenośnika w różnych rozmiarach, dostosowanych do wymagań produkcji, jak i doposażenia go w dodatkowe rozwiązania technologiczne. Poszczególne segmenty przenośnika łączone są za pomocą zapięć nierdzewnych z zabezpieczeniem przed przypadkowym otwarciem GN 852.3-NI.


Rys. 4. Poszczególne odcinki transportera spinane są zapięciami GN 852.3-NI

Transporter modułowy charakteryzuje się:

  • higieniczną konstrukcją, przystosowaną do mycia i dezynfekcji;
  • specjalną budową eliminującą możliwość gromadzenia się wody oraz namnażania się niepożądanej mikroflory;
  • konstrukcją zgodną z wymaganiami BHP, gwarantującą brak wpływu na bezpieczeństwo pracowników produkcyjnych;
  • specjalnie opracowaną kolorystyką, w celu skuteczniejszej minimalizacji zagrożenia wystąpienia ciał obcych w produktach;
  • autorską technologią FleX & Clean, przystosowaną do pianowania i mycia pod ciśnieniem;
  • funkcjonalnym, dotykowym interfejsem, dającym możliwość płynnej regulacji prędkości.

Dzięki wyeliminowaniu konieczności użycia narzędzi, obsługa maszyny jest prosta i intuicyjna, przez co pracownicy produkcyjni są w stanie operować nimi samodzielnie, bez udziału specjalistów z działu utrzymania ruchu.


Rys. 5. Rękojeści nastawne ze stali nierdzewnej GN 300.6-AS i nakrętki motylkowe EWNM-SST na transporterach

STOJAK NA TACE DO TRANSPORTERA

Uzupełnieniem modułowych transporterów, wpisującym się w tę samą koncepcję projektową są mobilne stojaki na tace, które zostały wyposażone w pokrętła zaciskowe VTT-SST-MD lub VTT-SST-VD w zależności od zapotrzebowania klienta. Pokrętła te cechują się:

  • higieniczną, pełną bryłą, ułatwiającą mycie i utrudniającą gromadzenie się zanieczyszczeń;
  • nierdzewną wtopką z trzpieniem lub otworem gwintowanym wykonaną ze stali w gat. AISI 304, odsadzoną o 0,3 mm od powierzchni dociskowej;
  • wykonaniem zgodnym z dyrektywą UE 10/2011 oraz FDA CFR.21, gwarantującym neutralność chemiczną ze związkami występującymi w przemyśle spożywczym;
  • dla wersji MD: specjalnym kolorem (RAL 5001), który jest łatwo wykrywalny optycznie i nie występuje naturalnie w przyrodzie;
  • dla wersji MD: unikalną właściwością tworzywa – technopolimer zastosowany w tych produktach zawiera dodatki wykrywalne za pomocą wykrywaczy metali;
  • dla wersji VD: specjalnym kolorem (RAL 5005), który jest wysoce kontrastowy oraz łatwo rozpoznawalny dla ludzkiego oka i detektorów optycznych.


Rys. 6. Stojak na tace do transportera z pokrętłami VTT-SST-MD


Rys. 7. Modułowy transporter wraz ze stojakami na tace


Rys. 8. Stojaki na tace z pokrętłami VTT-SST-VD

MASZYNA DO CIĘCIA ROLEK SUSHI / SUSHI CUTTER


Rys. 9. Sushi cutter

Maszyna do cięcia rolek sushi pozwala usprawnić proces przecinania rolek sushi i zwiększa wydajność produkcji. Została wyposażona w dwa bardzo ostre noże (jeden tnący pod kątem prostym, drugi pod kątem 45°), które dzielą potrawę na precyzyjne porcje. Noże są ze sobą ściśle zsynchronizowane, dzięki czemu operacja przebiega sprawnie i z dokładnością co do milimetra. Maszyna jest wyposażona w enkoder, czyli rodzaj czujnika ruchu, co pozwala na bardzo dokładne dzielenie produktu. Po przecięciu, rolki sushi wyjeżdżają na taśmie wyjściowej, gdzie są już gotowe do zapakowania.

Urządzenie jest wykonane ze stali kwasoodpornej 316, co stanowi gwarancję najwyższego poziomu higieny. To urządzenie również zostało skonstruowane w oparciu o koncept FleX & Clean, dzięki czemu można rutynowo rozbrajać je bez użycia specjalistycznych narzędzi. W tym celu zastosowano elementy (rys. 10):


Rys. 10. Wybrane elementy Elesa+Ganter w maszynie do cięcia rolek sushi produkcji 2LHDM

Samo czyszczenie ogranicza się do użycia myjek ciśnieniowych, co sprawia, że nie ma potrzeby na dłużej zatrzymywać produkcji. Należy również wspomnieć, że kształt oraz powierzchnia poszczególnych komponentów zostały zaprojektowane tak, by podczas produkcji oraz czyszczenia nie zatrzymywała się w nich woda oraz bakterie.

Zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami technicznymi, którzy pomogą we właściwym doborze elementów, w zależności od przeznaczenia, wymaganej funkcjonalności i miejsca zastosowania.

Informacje o pełnej ofercie produktowej znajdują się w katalogu:

Katalog główny 048 (wersja polskojęzyczna)
lub na stronie: www.elesa-ganter.pl
Jeśli nie posiadasz katalogu – zamów!

Kontakt:
+48 22 737 70 47

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

NOWOŚĆ! Korek do zadań specjalnych GN 742.5
Nowa generacja robotycznych ramion?

Najnowsze artykuły

Menu