Zastosowanie standardowych elementów Elesa+Ganter w przemyśle młynarskim – case study firmy FP SPOMAX SA

artykułyPorady techniczne

Obszar produkcji mąki i przetworów mącznych dla przemysłu spożywczego, sprawia, że zapotrzebowanie na produkcję maszyn i urządzeń młynarskich na całym świecie stale rośnie.

Polska firma FP SPOMAX SA znana jest w świecie jako producent i dostawca maszyn,
urządzeń i systemów produkcyjnych dla młynarstwa, przemysłu paszowego, piwowarskiego, energetyki i ochrony środowiska. Dział konstrukcyjny nieustannie unowocześnia już istniejące maszyny i urządzenia oraz wprowadza nowe, uwzględniając potrzeby odbiorców. Realizując swoje projekty stosuje standardowe elementy maszyn produkowane i dostarczane przez firmę Elesa+Ganter Polska Sp. z o.o.

Rys. 1 Mlewniki walcowe FP SPOMAX SA

Główną maszyną w młynie zbożowym lub w paszarni jest mlewnik walcowy typ FMO-8A, 8-walcowy, piętrowy z walcami o średnicy 250 mm i 300 mm (rys. 1). Służy on do łamania i mielenia ziaren zbóż, a także do uzyskania mąki i semoliny w młynach mącznych i kaszkowych. Może być stosowany również do rozdrabniania wielu innych surowców pochodzenia rolniczego i mineralnego. W mlewniku (rys. 2) system regulacji szczeliny walców mielących, został oparty na analogowych wskaźnikach obrotu serii GA12 (rys. 3), produkowanych przez firmę Elesa+Ganter.

Rys. 2 Mlewnik walcowy typ FMO-8A z zamontowanymi wskaźnikami serii GA12

Wskaźniki obrotów Elesa+Ganter służą do zliczania obrotów śrub w ręcznych układach regulacji, wskazując aktualną wartość nastaw na odpowiednio wyskalowanej tarczy. Dwie wskazówki na tarczy działają na zasadzie zegara. Czerwona wykonuje pełny obrót przy każdym pełnym obrocie wałka. Czarna zlicza kolejne obroty. Wartość przełożenia wskaźnika odpowiada ilości obrotów śruby (czyli też czerwonej wskazówki), po której czarna wskazówka wykona jeden pełen obrót (dojdzie do pozycji wyjściowej).

W mlewnikach walcowych zostały zastosowane wskaźniki serii GA12 w wykonaniu specjalnym. Modyfikacja wskaźników w tym przypadku polega na wypełnieniu go parafiną. Wypełnienie wskaźników cieczą przeprowadza się w celu tłumienia drgań i wibracji, pochodzących od maszyny.  Dzięki temu zapewniamy długą i bezawaryjną pracę wskaźnika (rys. 3).

Rys. 3 Analogowy wskaźnik obrotów serii GA12 firmy Elesa+Ganter

FP SPOMAX SA produkuje również wychwytywacze magnetyczne WM4, które są przeznaczone do oczyszczania produktów z sypkich zanieczyszczeń ferromagnetycznych. Charakteryzują się one znakomitą skutecznością, dzięki zastosowaniu magnesów neodymowych.

Rys. 4 Wychwytywacz magnetyczny WM4 FP SPOMAX SA

W wychwytywaczach magnetycznych do zamykania pokrywy rewizyjnej zastosowane zostały zapięcia spinające serii GN 851 z regulowanym skokiem pętli zaciskowej (rys. 5). Ze względu na zastosowane materiały oraz konstrukcję to idealne rozwiązanie dla aplikacji, w których jest wymagana duża siła przytrzymania. W przypadku serii GN 851 jest to nawet 7000 N.

Rys. 5 Zapięcia spinające serii GN 851

Dodatkowo w projekcie dla ułatwienia otwierania pokrywy, zastosowano uchwyty serii M.643 (rys. 6). Uchwyt ten wykonywany jest z technopolimeru na bazie poliamidu (PA) w kolorze czarnym, ponadto jego montaż odbywa się za pomocą mosiężnych wtopek z gwintowanymi otworami nieprzelotowymi. Zastosowany w powyższej aplikacji cechuje się wysoką sztywnością, ponadto umożliwia operatorowi pewny i wygodny chwyt.

Rys. 6 Uchwyty serii M.643

Kolejnym urządzeniem, w którym wykorzystane zostały produkty firmy Elesa+Ganter są pompy ciśnieniowe (dmuchaw) typu Roots (rys. 7). Są to urządzenia do sprężania gazów oraz transportu materiałów sypkich. FP SPOMAX SA dostarcza stopnie sprężające oraz kompletne agregaty dmuchawowe. Dmuchawy przeznaczone są do wytwarzania ciągłego nadciśnienia lub podciśnienia powietrza lub gazów obojętnych. Stosowane do transportu pneumatycznego zapewniają, że nośnik transportowanego materiału jest wolny od zanieczyszczeń olejowych.
Dmuchawy posiadają szeroki wachlarz zastosowań. Jednym z ważniejszych jest napowietrzanie osadników w oczyszczalniach ścieków.

Rys. 7  Dmuchawa Roots FP SPOMAX SA

Zasada działania dmuchawy Roots’a opiera się na współpracy dwóch wirników, obracających się względem siebie w przeciwnych kierunkach. Prawidłowe działanie wirników jest możliwe, dzięki  zastosowaniu przekładni synchronizującej ich pracę. To właśnie w przekładni synchronizującej zastosowane zostały wskaźniki poziomu cieczy serii GN 743.1 (rys. 8).

Rys. 8  Przekładnia dmuchawy Roots z zamontowanymi wskaźnikami serii GN 743.1

Wykonane z aluminium oczkowe wskaźniki poziomu serii GN 743.1 (rys. 9), posiadają szybkę ze szkła naturalnego o dużej odporności na środki chemiczne i zadrapania. Wyposażone są również w ekran kontrastowy, który umożliwia odczyt poziomu cieczy praktycznie z każdej pozycji. Uszczelnienie szybki typu o-ring znajduje się na jej obwodzie zamiast na powierzchni czołowej. Dzięki takiemu rozwiązaniu nadciśnienie/podciśnienie cieczy nie ma wpływu na szczelność wskaźnika. Dodatkowo we wskaźniku zastosowano płaski pierścień uszczelniający, umieszczony w specjalnym rowku. Takie rozwiązanie zapobiega jego przesunięciu oraz chroni przed nadmiernym zgnieceniem przy dokręcaniu wskaźnika. Konstrukcja wskaźników serii GN 743.1 sprawia, że idealnie sprawdzają się w powyżej przedstawionych przekładniach.

Rys. 9  Wskaźniki poziomu cieczy serii GN 743.1

Dzięki zastosowaniu standardowych elementów maszyn firmy Elesa+Ganter zostały spełnione wszystkie założenia i wymogi projektów. Współpraca z firmą FP SPOMAX SA jest dowodem na to, że firma Elesa+Ganter oferuje bardzo szeroki zakres oferty, a jej doradcy techniczni są w stanie dobrać odpowiednie produkty dla wielu zastosowań. Dzięki temu produkowane maszyny i urządzania są nie tylko funkcjonalne i estetycznie wykonane, a również spełniają potrzeby użytkowników oraz rynku.

Linki do stron katalogowych opisywanych produktów znajdują się poniżej:

Redakcja: Elesa+Ganter Polska

Informacje o pełnej ofercie produktowej znajdują się w katalogu:

Katalog podstawowy 048 (wersja polskojęzyczna)

lub na stronie: www.elesa-ganter.pl

Jeśli nie posiadasz katalogu – zamów!

 

Kontakt:

Centrala: +48 22 737 70 47

Pomoc techniczna: +48 885 020 800

 

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Elementy zabezpieczające ELESA+GANTER
NOWOŚĆ! Trzpienie ustalające z zamkiem patentowym GN 814

Najnowsze artykuły

Menu