Zastosowanie standardowych elementów maszyn w drukarkach 3D – case study firmy Zmorph S.A.

artykułyPorady techniczne

Drukowanie przestrzenne umożliwia szybkie i precyzyjne tworzenie detali 3D na podstawie zaprojektowanego komputerowo modelu. Ten rodzaj druku rozwija się obecnie w różnych kierunkach, oferując coraz większe możliwości produkcji. Dzięki technologii druku przestrzennego możliwe jest m.in. tworzenie funkcjonalnych prototypów, w krótkim czasie przy niewielkich kosztach.

Nasz klient – wrocławska firma Zmorph S.A. to jeden z najstarszych polskich producentów drukarek 3D. Od 2012 produkuje drukarki, które ze względu na swój unikalny design cieszą się szczególnie dużą popularnością na rynku amerykańskim. Zmorph jest jednym z niewielu na świecie producentów urządzeń „multi-tool”, które poza drukiem 3D pozwalają również na obróbkę CNC lub cięcie i grawerowanie laserowe. Najnowszym produktem firmy jest profesjonalna produkcyjna drukarka 3D Zmorph i500 (rys. 1) dla małych i średnich przedsiębiorstw. Duże pole robocze 440 x 300 x 500 mm znajduje zastosowanie zarówno w prototypowaniu, jak również w produkcji niskoseryjnej.

Rys. 1 Drukarka Zmorph i500

Zmorph S.A realizując swoje projekty stosuje standardowe elementy maszyn produkowane i dostarczane przez firmę Elesa+Ganter. W prezentowanym modelu drukarki 3D został zastosowany jeden z najnowszych modeli zamków CMS (rys. 3), który służy do otwierania drzwi, umożliwiających dostęp do obszaru roboczego.

Rys. 2 Zamek serii CMS w drukarce Zmorph i500

Seria CMS to innowacyjne rozwiązanie, które integruje w sobie dwie funkcje: uchwytu oraz zamka zatrzaskowego. Drzwi można otworzyć pociągając za uchwyt w kierunku wskazanym przez trójkątny znacznik. Konstrukcję zamka stanowią: korpus z uchwytem i zaczepem oraz rygiel zatrzaskowy wykonany z technopolimeru w kolorze czarnym.

Rys. 3 Zamek zatrzaskowy z uchwytem CMS Elesa+Ganter

Ponadto drzwi do obszaru roboczego oraz pokrywa górna drukarki są osadzone na zawiasach z serii CFT. (rys. 4). Zawiasy wykonywane są w całości ze wzmocnionego włóknami szklanymi technopolimeru. Dodatkowym atutem konstrukcji zastosowanych zawiasów są montowane na wcisk pokrywy śrub, które poprawiają estetykę montażu. W efekcie końcowym śruby montażowe nie są widoczne od zewnątrz.

Rys. 4 Zawias CFT Elesa+Ganter w drukarce Zmorph i500

Kolejnym produktem zastosowanym w drukarce Zmorphi 500 jest uchwyt kasetowy serii PR-PF. Mocowane w różnych częściach urządzenia uchwyty pełnią trzy różne funkcje i umożliwiają:

  • transport całego urządzenia;
  • otwieranie pokrywy górnej;
  • otwieranie szuflady z filamentem (rys. 5).

Rys. 5 Uchwyty PR-PF w drukarce Zmorph i500

Uchwyt serii PR-PF (rys. 5) jest wykonany ze wzmocnionego włóknami szklanymi technopolimeru na bazie poliamidu (PA). Mocowanie uchwytu odbywa się poprzez zatrzaśnięcie w odpowiednio wykonanym otworze montażowym. Największą korzyścią płynącą z zastosowania uchwytów kasetowych Elesa+Ganter jest oszczędność przestrzeni oraz estetyka, ponieważ po zamontowaniu praktycznie nie wystają poza obrys urządzenia. Dodatkowym atutem jest specjalny system zatrzaskowy, który pozwala zaoszczędzić czas montażu i gwarantuje bezluzowe spasowanie z obudową.

Drukarka Zmorph i500 w swojej konstrukcji posiada możliwość ustawienia jej na nierównych powierzchniach i wypoziomowania. Funkcję tę uzyskuje, dzięki zastosowaniu stopek wahliwych serii LSX.A (rys. 7).

Rys. 7 Stopy wahliwe LSX.A w drukarce Zmorph i500

Konstrukcję stopy wahliwej stanowi gwintowany trzpień z chwytem pod klucz płaski, wykonany ze stali ocynkowanej oraz talerzyk wykonany z technopolimeru (rys. 7). Seria LSX.A została stworzona z myślą o zastosowaniach przemysłowych wszędzie tam, gdzie nie mamy dużej przestrzeni montażowej. Dużą zaletą zastosowanego modelu stopy jest fakt, że po montażu nie wystaje ona poza obrys urządzenia.

Współpraca z firmą Zmorph S.A. pokazuje, że standardowe elementy maszyn od Elesa+Ganter pomagają tworzyć doskonałe produkty, odpowiadając na bieżące potrzeby użytkowników oraz rynku. Jednocześnie wpasowują się w nowoczesny design, zwiększając ergonomię i łatwość użytkowania.

Linki do stron katalogowych opisywanych produktów znajdują się poniżej:

Redakcja: Elesa+Ganter Polska

Informacje o pełnej ofercie produktowej znajdują się w katalogu:

Katalog podstawowy 048 (wersja polskojęzyczna)

lub na stronie: www.elesa-ganter.pl

Jeśli nie posiadasz katalogu – zamów!

Kontakt:

Centrala: +48 22 737 70 47

Pomoc techniczna: +48 885 020 800

 

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

NOWOŚĆ! Uchwyty z trójkolorowym podświetleniem LED oraz przełącznikiem monostabilnym – M.2000-SWM
NOWOŚĆ! Dociskacze spawalnicze niklowane chemicznie NC

Najnowsze artykuły

Menu