Zawiasy – niezastąpiony element zabudowy maszyn i urządzeń

artykułyZawiasy

Poczynając od tego numeru newslettera „Magazyn dla konstruktorów”, chcelibyśmy zwrócić Państwa uwagę na gamę produktów służących do wykonywania szeroko pojętej zabudowy maszyn lub urządzeń. Do oferowanych przez Elesa+Ganter elementów zabudowy należą: zawiasy, stopy wahliwe oraz zamki. W tym artykule przyjrzymy się bardziej konkretnie grupie zawiasów.

Oferowane przez ELESA+GANTER zawiasy są wykonane z dwóch różnych rodzajów materiałów: wysokoudarowego technopolimeru na bazie poliamidu (PA ) lub z metalu.

Zawiasy z tworzyw sztucznych

Wytrzymałość

Zastosowanie tworzywa w konstruowaniu zawiasów wcale nie oznacza, że nadają się one tylko do aplikacji o małych obciążeniach. Bardzo nowoczesny skład tworzywa, z którego są wykonane,
jak i specjalna konstrukcja samych zawiasów powodują , że przenoszą one obciążenia identyczne do swoich metalowych odpowiedników. W skrajnych przypadkach obciążenie robocze takiego elementu może sięgać nawet 120-150 kg na pojedynczy element, natomiast wartości obciążeń niszczących przekraczają niekiedy 300-400 kg.

Łatwość montażu

Stosowanie zawiasów plastikowych ma jeszcze jedną dużą przewagę nad odpowiednikami metalowymi, a mianowicie łatwość ich montażu /przykręcenie/. Unikamy tym samym konieczności spawania.

Każdy z zawiasów wykonanych z tworzywa posiada wewnętrzny sworzeń obrotowy wykonany z nierdzewnej stali. Dzięki połączeniu tych dwóch materiałów: tworzywa i stali nierdzewnej, otrzymujemy produkt idealnie nadający się do aplikacji nawet w bardzo wymagających warunkach środowiskowych.

Dodatkowym atutem opisywanych produktów jest możliwość usunięcia na czas montażu obrotowego sworznia. Otrzymujemy w ten sposób dwa oddzielne elementy zawiasu, które z łatwością możemy zamontować do płaszczyzn. Następnie wystarczy ściągnąć do siebie oba elementy i odpowiednio dopasować, a na końcu wsunąć ponownie sworzeń. Funkcja ta jest również użyteczna przy ewentualnym demontażu drzwi czy pokryw. Pozwala bowiem na zdjęcie elementu bez odkręcania samego zawiasu. W tym celu wystarczy po prostu usunąć obrotowy sworzeń.

 

zawiasy

Rys. Zawiasy oferowane przez ELESA+GANTER

Odporność na warunki zewnętrzne

Opisywane zawiasy z powodzeniem mogą być stosowane w obudowach narażonych na złe warunki atmosferyczne. Doskonale nadaje się także do aplikacji w urządzeniach, gdzie ciągłe mycie jest warunkiem zachowania odpowiedniej higieny. Podsumowując, możemy liczyć na produkt odporny na korozję w bardzo ekonomicznej cenie.

zawiasy ELESA+GANTER

Spośród zawiasów z tworzywa należy wyszczególnić:

 • zawiasy z ograniczeniem otwarcia , gdzie konstrukcja pozwala na otwarcie się tylko w takim zakresie, jaki jest dla danej aplikacji konieczny. Rozwiązanie takie zwiększa bezpieczeństwo pracy, szczególnie przy ograniczonej przestrzeni manewrowej. W takich przypadkach zawiasy z ograniczeniem otwarcia chronią dłonie operatora przed uderzeniem w inne elementy w trakcie otwierania drzwi , pokryw.
 • zawiasy wykonane całkowicie z tworzywa, bez jakichkolwiek części metalowych, specjalnie przygotowane do zastosowań, gdzie czynniki higieniczne, klimatyczne lub środowiskowe wymagają całkowitej nieobecności materiałów podatnych na korozję.
 • zawiasy o specjalnej konstrukcji umożliwiające zamocowanie na drzwiach wyposażonych w uszczelki,
 • zawiasy antywłamaniowe, w których sworzeń obrotowy jest całkowicie schowany wewnątrz korpusu, a więc nie mogą być usunięte, zabezpieczają przed manipulacją przez osoby niepowołane

zawiasy plastikowe

 • zawiasy do profili aluminiowych

zawiasy z tworzywa

Zawiasy metalowe

http://www.youtube.com/watch?v=YUZiKLL7S2s

Drugą grupą zawiasów, które chcemy Państwu zaprezentować, są te wykonane z różnych rodzajów metalu. Szczególną uwagę warto zwrócić na :

 • zawiasy do przyspawania wykonane ze spawalnej ciągnionej stali, z trzpieniem wykonanym ze stali nierdzewnej lub mosiądzu, dzięki czemu zawias nie zaciera się.

zawiasy metalowe

 • zawiasy wykonane całkowicie ze stali nierdzewnej, nadające się do aplikacji o najwyższych wymaganiach antykorozyjnych

zawiasy nierdzewne

 • zawiasy posiadające możliwość regulacji zarówno w poziomie jak i w pionie. Dzięki podkładkom przesuwnym oraz otworom „fasolowym” istnieje możliwość idealnej regulacji drzwi względem futryny.

Nowości rynkowe

Na koniec pragniemy zaprezentować Państwu kilka nowości tego roku:

 • zawiasy metalowe skonstruowane na potrzeby częstych operacji rozbierania zawiasu przy demontażu drzwiczek. Posiadają sworzeń obrotowy umiejscowiony za wierzchu i łatwy do usunięcia.

 • zawiasy samohamowne , poprzez swoją unikalną konstrukcję zatrzymują się w momencie wymaganym przez operatora.

 • Nowe wzory standardowych zawiasów

 • zawiasy z możliwością zablokowania i ustalenia w wymaganej pozycji dzięki połączeniu dwóch elementów: zawiasu i dźwigni nastawnej

Przeczytaj także poradnik internetowy: „zawiasy

Autor: Krzysztof Stutko
Redakcja: Elesa+Ganter Polska

Informacje o zaprezentowanych produktach znajdują się w:

– katalog 022 POL (kat. główny);
– nowości 2004 (dodatek);
– nowości 2007 (dodatek).

Pełna oferta ELESA+GANTER Polska na stronie: www.elesa-ganter.pl
Jeśli nie posiadasz katalogu, ZAMÓW go.

Kontakt:

Centrala: +48 22 737 70 47
Pomoc techniczna: +48 691 772 572 (Krzysztof Stutko)

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Tags: ,
Dźwignie zaciskowe mimośrodowe GN 927
Targi Polagra Tech w Poznaniu

Najnowsze artykuły

Menu