Zawiasy ze stali nierdzewnej do ciężkich zastosowań GN 237.3

artykułyNowościZawiasy

Katalog elementów firmy Elesa+Ganter  został wzbogacony o zawiasy GN 237.3 przeznaczone do ciężkich zastosowań. Wszystkie elementy zawiasu zostały wykonane z materiałów charakteryzujących się odpornością na korozję i możliwością pracy w środowiskach agresywnych. Ponadto cechują się wysoką wytrzymałością mechaniczną. Zawias dostępny jest w dwóch wariantach kolorystycznych (Rys. 1).

Rys.1: Nierdzewne zawiasy GN 237.3 w wykonaniu: a) piaskowanym,  b) pokrytym ciemną żywicą epoksydową.

Zwarta konstrukcja zawiasu, opiera się na dwóch ramionach, połączonych ze sobą osadzonym sworzniem obrotowym. Współpracujące ze sobą powierzchnie ramion, zostały oddzielone przesmarowanymi podkładkami oporowymi (Rys. 2).

Rys.2: Budowa zawiasu GN 237.3.

Taka budowa, zapewnia płynne działanie mocno obciążonych zawiasów, nawet w przypadku obecności silnych drgań i wstrząsów. Przesmarowane elementy współpracujące, gwarantują maksymalne zwiększenie żywotności w najcięższych warunkach pracy.

W sprzedaży dostępne są dwa wykonania. Oba mocuje się śrubami z łbem stożkowym z tym, że jedno posiada dodatkowe pierścienie pozycjonujące (Rys. 3)

Rys.3: Dwa warianty montażu zawiasu: a) otwory pod śruby z łbem stożkowym, b) otwory pod śruby z łbem stożkowym wraz z podkładką oporową oraz pierścieniami pozycjonującymi

Zastosowanie zawiasu wyposażonego w pierścienie pozycjonujące, zapewnia stabilne mocowanie w pożądanej pozycji nawet przy dużych obciążeniach. Pierścienie zapobiegają przesunięciu bocznemu zawiasu i chronią śruby mocujące przed nadmiernymi siłami poprzecznymi.

Chcąc uchronić się przed deformacjami przy krawędziach, w przypadku mocowania zawiasów na cienkich płytach, sugerujemy zastosowanie wydłużonej wersji zawiasu GN 237.3 (Rys. 4). Wydłużone ramiona zawiasu posiadają dodatkowy otwór montażowy. Większa ilość otworów i ich szerszy rozstaw, pozwalają na efektywniejsze rozłożenie sił na powierzchni montażowej. W ofercie dostępne są wersje z wydłużonym jednym ramieniem oraz z wydłużonymi dwoma ramionami.

Rys.4 Wersja wydłużona zawiasu GN 237.3.

Wszystkie wymienione wyżej cechy zawiasu umożliwiają przenoszenie, czterokrotnie większych obciążeń na parę zawiasów, względem klasycznego zawiasu GN 237 w wykonaniu nierdzewnym. Dzięki temu nowy zawias GN 237.3 jest idealnym produktem do:

  • mocowania ciężkich klap,
  • osłon i pokryw, pracujących w warunkach atmosferycznych i agresywnych środowiskach.

Znajdzie on również zastosowanie w branży kolejowej, transportowej oraz wojskowej itp.

Redakcja: Elesa+Ganter Polska

Informacje o pełnej ofercie ELESA + GANTER znajdują się na stronie: www.elesa-ganter.pl

Jeśli nie posiadasz katalogu w wersji papierowej – zamów

Kontakt:

Centrala: +48 22 737 70 47

Pomoc techniczna: +48 887 035 200

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Nowość: uszczelki do narożników GN 2181.
Robot znajdzie kosmitów?

Najnowsze artykuły

Menu