Zegarek z sonarem dla niewidomych

artykułyCiekawostki techniczne ze światawynalazcy

Studenci z Uniwersytetu w Wake Forest pracują onad ciekawym wynalazkiem, którzy może pomóc osobom niewidomym. Jest nim zegarek wyposażony w sonar. W zasadzie wynalazek jest zegarkiem jedynie z nazwy.

Działanie urządzenia umieszczonego na pasku zegarka polega na wysyłaniu fal dźwiękowych o wysokiej częstotliwości. Na podstawie odbitej wiązki zegarek ma ustalić, w jakiej odległości od przeszkody się znajdujemy. Następnie z pomocą wibracji informuje użytkownika o tym, co się znajduje się w jego otoczeniu. Na bardzo podobnej zasadzie działa echolokacja, z której korzystają nietoperze.

Na razie urządzenie nie jest jeszcze dopracowane i na pewno minie sporo czasu, zanim zostanie wprowadzone na rynek. Niemniej jednak jego twórcy wiążą z duże nadzieje z podręcznym sonarem. Wiele osób wyraziło już zainteresowanie korzystaniem z niego. Twórcy zastrzegają jednak, że tak, jak w przypadku nawigacji samochodowej,  ich wynalazek nie jest rozwiązaniem idealnym i że może jedynie ułatwić poruszanie w terenie osobom niewidomym. O tym, na ile będzie można polegać na działaniu takiego sonaru nieprędko się jednak przekonamy.

Źródło (w tym zdjęcie): Wake Forest University

 

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Tags: , ,
Kto tchnął życie w maszyny?
Rękawice do wspinaczki po ścianach

Najnowsze artykuły

Menu