Zespoły łożyskowe wahliwe w oprawach

artykułyłożyskaNowości

Nowość Elesa+Ganter

Oferta firmy Elesa+Ganter wzbogaciła się o kolejną rodzinę produktów, jakimi są wahliwe zespoły łożyskowe w oprawach z tworzywa (Rys.1). Elementy te stanowią punkty podparcia wałów/osi w różnorodnych maszynach i urządzeniach przemysłowych, zapewniając odpowiednie łożyskowania i współosiowość.

zespoły łożyskowe

Rys.1. Zespoły łożyskowe wahliwe w oprawach z tworzywa

Zespoły łożyskowe składają się ze specjalnych łożysk kulkowych zabudowanych w oprawach o różnych kształtach. Wewnętrzny pierścień łożyska jest szerszy od zewnętrznego i posiada zamontowany wkręt dociskowy umożliwiający osiowe zabezpieczenie wałka po osadzeniu w łożysku. Oprawa daje możliwość zamocowania łożyska do obudowy urządzenia oraz zapewnia mu odpowiednie smarowanie.

Konstrukcja zespołu łożyskowego zapewnia skuteczne uszczelnienie, a dzięki smarowniczce, własny zapas smaru. Dodatkowo, dzięki kulistej powierzchni pierścienia zewnętrznego łożyska i sferycznemu otworowi w obudowie, zespoły łożyskowe posiadają zdolność wychyleń kątowych do 2,5°. Pozwala to na kompensowanie błędów niewspółosiowości, trudnych do uniknięcia w przypadku łożyskowania w oddzielnych oprawach. Niewspółosiowość może również wystąpić przy ugięciu wału.

Oprawy, wykonane są z wzmocnionego włóknem szklanym technopolimeru na bazie poliamidu i przykręcane bezpośrednio do konstrukcji przez przelotowe otwory montażowe wzmocnione nierdzewnymi tulejkami. Zależnie od kształtu oprawy, zespół łożyskowy można zamocować w różnych płaszczyznach i konfiguracjach otworów mocujących.

Aktualnie, w ofercie firmy Elesa+Ganter znajdują się cztery odmiany zespołów łożyskowych w oprawach, które ze względu na sposób montażu możemy podzielić na dwa typy:

Typ F – otwory montażowe umiejscowione są równolegle do osi wału. (Rys. 2)

Do tego wariantu zaliczają się:

  • UCF – zespoły łożyskowe kołnierzowe kwadratowe
  • UCFL – zespoły łożyskowe kołnierzowe owalne
  • UCFB – zespoły łożyskowe kołnierzowe narożne

zespoly_lozyskowe_typ_F

Rys.2. Zespoły łożyskowe – Typ F

Typ P – otwory montażowe skierowane są prostopadle do osi wału (Rys. 3)

Ten typ opraw łożyskowych potocznie nazywa się oprawami stojącymi. Wariantem dostępnym w tym wykonaniu jest:

  • UCP – zespoły łożyskowe stojące z przelotowymi otworami montażowymi

zespoły łożyskowe typ P

Rys.3. Zespoły łożyskowe – Typ P

Wszystkie powyższe wykonania dostosowane są dla wałków o średnicy czopa 25 mm oraz 30 mm. Temperatura pracy wynosi od -20°C do +60°C.

Zespoły łożyskowe wahliwe z oprawą mogą być używane w różnych gałęziach przemysłu. Mają zastosowanie między innymi w systemach transportu wewnętrznego oraz w innych aplikacjach maszyn i urządzeń. Do ich głównych zalet należą:

  • łatwy montaż,
  • wahliwość,
  • kompensacja niewspółosiowości,
  • szczelność,
  • odporność na korozję

Link do strony katalogowej ze szczegółowymi danymi technicznymi znajduje się poniżej:

Autor: Eligiusz Glass

Redakcja: Elesa+Ganter Polska

Informacje o pełnej ofercie produktowej znajdują się w katalogach papierowych lub na stronie: www.elesa-ganter.pl

Jeśli nie posiadasz katalogu – zamów!

Kontakt:

Centrala: +48 22 737 70 47

Pomoc techniczna: +48 609 914 500 (Eligiusz Glass)

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Tags: , ,
Kto zrewolucjonizował druk prasy?
Pokrętła z ograniczonym momentem siły dokręcania – seria GN 3663

Najnowsze artykuły

Menu