Złoty medal dla kolumnowych wskaźników poziomu HCK-GL

artykułyBez kategoriiNagrodywskaźniki poziomu

Jury konkursu realizowanego w ramach targów HaPeS 2014 przyznało Złoty Medal w kategorii Urządzenia Pomiarowe i Czujniki kolumnowym wskaźnikom poziomu HCK-GL oferowanym przez ELESA+GANTER. Produkt ten jest przeznaczony do mierzenia poziomu roztworów na bazie glikolu. W konkursie mogą brać udział tylko produkty, firmy i instytuty badawcze spełniające kryteria innowacyjności w branży automatyki przemysłowej.

złoty medal dla wskaźników poziomu HCK-GL

„Dla Elesa+Ganter priorytetem jest dostarczanie rozwiązań najwyższej jakości i innowacji ułatwiających pracę konstruktorom i operatorom maszyn i urządzeń. Wyróżnienie otrzymane podczas ważnej imprezy branżowej i z rąk przedstawicieli branży jest nie tylko powodem do radości ale także istotnym potwierdzeniem realnej wartości naszych produktów. Dziękujemy!” – powiedział Filip Granowski, Dyrektor ds. Sprzedaży, Elesa+Ganter Polska.

Kolumnowe wskaźniki poziomu glikolu HCK-GL to unikatowa koncepcja firmy Elesa chroniona patentem i przeznaczona do pracy z roztworami na bazie glikolu wykorzystywanymi w instalacjach chłodniczych.

Glikol  jest substancją obniżającą temperaturę zamarzania wody. Instalacje chłodnicze, w których jest wykorzystywany, są wyposażone w zbiorniki na płyn chłodzący. Jego poziom musi być stale kontrolowany. Stosowanie wskaźników poziomu cieczy wykonanych ze standardowych materiałów, ze względu na specyficzne właściwości  chemiczne glikolu, było dotychczas ograniczone lub wręcz niemożliwe. Elesa stworzyła jednak rozwiązanie, dzięki któremu kontrola poziomu płynu chłodzącego z glikolem nie jest już problemem.

wskaźniki poziomu

budowa wskaźnika poziomu

Rys 1. Wskaźnik HCK-GL oraz jego budowa

Konstrukcja  wskaźnika HCK-GL  składa się z dwóch uchwytów przykręcanych do ścianki zbiornika za pomocą specjalnych śrub. Pomiędzy nimi znajdują się:

  • tylny ekran kontrastowy,
  • rurka wykonana ze szkła Pyrex, przez którą przepływa ciecz oraz
  • poliwęglanowy ekran ochronny zabezpieczający rurkę przed przypadkowym stłuczeniem.

Połączenia wszystkich elementów zabezpieczone są specjalnymi uszczelnieniami.

Testy wskaźników HCK-GL przeprowadzone w laboratorium firmy ELESA wykazały długotrwałą odporność temperaturową  na poziomie 150/160⁰C (zależnie od materiału śrub) przy ciśnieniu 5/6 bar oraz wytrzymałość na ciśnienie do ponad 30 bar dla oleju mineralnego, wody i roztworu glikolu do 50% (dla temp. 23⁰C).

Zestaw do elektrycznej kontroli poziomu cieczy o oznaczeniu SLCK jest przeznaczony do stosowania z kolumnowymi wskaźnikami poziomu typu HCK-GL, umożliwiając sygnalizację osiągnięcia ustawionego poziomu lub poziomów cieczy. Zestaw SLCK można z powodzeniem stosować wszędzie tam, gdzie:

  • Konieczne jest zastosowanie kilku punktów kontroli poziomu cieczy, np: zbiorniki na paliwo, w których potrzebujemy informacji o poziomie minimalnym (tak zwana rezerwa) oraz o poziomie maksymalnym (np. przy automatycznym napełnianiu zbiornika).
  • Aplikacja wymaga informacji elektrycznej o aktualnym, zgrubnym poziomie cieczy w zbiorniku. Do zrealizowania w oparciu o kilka czujników SLCK.
  • Chcemy mieć możliwość regulacji punktu zadziałania czujnika bez ingerencji w zbiornik.

zestaw do elektrycznej kontroli poziomu cieczy

Rys.2. Zestaw do elektrycznej kontroli poziomu cieczy – SLCK

Zestaw SLCK składa się z trzech głównych elementów: czujnika zbliżeniowego zabudowanego w uchwycie do wskaźnika, pływaka z wbudowanym elementem magnetycznym oraz tulei dystansowych.

Zasada działania polega na zamknięciu (wersja NO), bądź otwarciu (wersja NC) styku w czujniku zbliżeniowym poprzez pływak z elementem magnetycznym.  Pływak porusza się w pionie, wewnątrz wskaźnika kolumnowego, adekwatnie do poziomu cieczy w zbiorniku. Miejsce zadziałania czujnika określa użytkownik poprzez przesunięcie uchwytu czujnika wzdłuż osi wskaźnika kolumnowego i jego zablokowanie za pomocą wkrętu dociskowego.

Do podstawowych zalet SLCK należy zaliczyć:

  • możliwość zdefiniowania położenia czujnika (lewa bądź prawa strona) oraz punktu jego zadziałania (wzdłuż osi wskaźnika);
  • możliwość zmiany położenia punktu zadziałania czujnika nawet w trakcie eksploatacji;
  • możliwość montażu jednego, dwóch lub większej liczby czujników (pod warunkiem spełnienia wymagań dotyczących poprawnej pracy czujników opisanych w karcie katalogowej);
  • w przypadku uszkodzenia samego czujnika, brak konieczności zakupu wskaźnika kolumnowego, ponieważ produkty te funkcjonują osobno;

możliwość kontroli elektrycznej poziomu cieczy również w wysokich zbiornikach.

klasa ochrony IP 65 zgodnie z IEC 529;

zakres temperatur pracy od – 30°C do +80°C.

Dodatkowo połączenie zestawu SLCK ze wskaźnikiem HCK-GL w wykonaniu nierdzewnym zapewnia elektryczną kontrolę poziomu dla wymagających cieczy takich, jak np. roztwory glikolu.

9582_SLCK_s_c_1

Rys.3. Zestaw SLCK z dwoma czujnikami zamontowany na wskaźniku kolumnowym HCK-GL

Strony katalogowe prezentowanych elementów:

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Tags:
Kto odkrył istotę działania magnesów?
Robot-celnik zaprojektowany przez studentkę

Najnowsze artykuły

Menu