Zmysł dotyku w dłoni robota

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

Podczas Amazon re:MARS Tech Showcase zaprezentowano Dexterous Hands, czyli pierwsze robotyczne dłonie, które dzięki specjalnemu systemowi sensorów są wyposażone w zmysł dotyku. Sterowane przez operatora urządzenie pozwala na precyzyjne operowanie przedmiotem.


Źródło: YouTube/The Shadow Robot Company

Wynalazek jest sterowany za pomocą specjalnej rękawicy. Informacje z sensorów dotykowych są przekazywane do niej, dzięki czemu operator ma wrażenie, jakby sam dotykał badanego przedmiotu. Co ciekawe ostatni test polegał na tym, że operator znajdował się w Nowym Yorku zaś sterował ręką, którą umieszczono w Londynie. Wynalazek ma wiele ciekawych zastosowań. Ręka znajdzie zastosowanie w medycynie, ratownictwie, badaniach w trudnych warunkach i słabo dostępnych miejscach, czy też w pracy saperów przy rozbrajaniu bomb.

Źródło: www.shadowrobot.com | ilustracja: Gerd Altmann z Pixabay

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Chwytak zatrzaskowy GN 4490 przeznaczony do ustalenia pozycji osłon, klap lub pokryw
Robot asystent

Najnowsze artykuły

Menu